Bruce Springsteen – Western Stars (2019)

“Hikaye aynı, ama eskisinden daha görkemli.” Bu cümle, Bruce Springsteen‘in bütün kariyerini özetleyebilir aslında: ‘Patron’ üç aşağı beş yukarı bildiği yoldan şaşmayarak, inatçı ve serseri bir ruhla ilerledikçe, büyüdükçe, gençleşerek yaşlandıkça işinde ne kadar samimi olduğunu emin adımlarla tüm dünyaya gösterdi. Hikaye de böyle büyüdü, hepimiz onu böyle sevdik.

Bu yüzden kendisi “The Wayfarer”‘da “Yine şu bildiğimiz hikaye / Yine, yeniden aşk ve görkem her yerde / Yine o aynı klişe / Yine oradan oraya savrulan bir avare” diyerek iğneyi kendisine batırdığında gönlünü alasımız, “Estağfurullah Patron,” diyesimiz geliyor. Western Stars‘ı açıp dinlemeye başladığımızda ise Springsteen’i bir otostopçu olarak görüyoruz. Ömrü boyunca kendi direksiyonunu kullanan bir adam için alışılmadık bir hamle. Sonuçta ilk iki şarkıyı dinlemenin netleştirdiği bir şey varsa, o da Western Stars’ın yaşlanmakta olan bir adamın efkarlı yüreğini yansıttığı.

İnanmak istemiyoruz, ama Patron ömrünün 70 yılını geride bıraktı. Elbette Western Stars‘ın önceki albümlere kıyasla daha epik ölçekli, duygulu, engin hissettirmesi bununla alakalı biraz da. Çoğu şarkıda orkestra düzenlemelerinin olması, herkese hitap eden tınısına rağmen bir o kadar şahsi hisler barındırması boşuna değil. Emekliliğe kuşkuyla bakan, yorgun ve hüzünlü bir ruhun tam kalbinin içinden söylediği ezgiler bunlar. Protest yanı inzivaya çekilmiş, sadece içindekileri dürüstçe söylemeye çalışan bir Springsteen’i dinliyoruz.

Şarkılarında yarattığı karakterlere hem şefkatle, hem de yer yer onların gözleriyle bakıyor Patron. Bir nevi helalleşme gibi gözüküyor olan biten her şey. Öte yandan en hüzünlü tınıların dahi insanı uyuşturmayıp güçlendirmesi, Springsteen’in kendi çevresinde taşıdığı bir büyünün mahareti. O nostaljikse biz de nostaljiğiz, yorgunsa biz de yorgunuz. Bu yolculukta Patron da, biz de yalnız değiliz. Doğuştan lider birinin konumunu hak ettiğine dair daha fazla delile ihtiyaç yok, Springsteen her daim insanı güçlü kılıyor. Bu konuda kuşkusu olan “Drive Fast (The Stuntman)”, “Sundown”, “There Goes My Miracle” gibi örneklere bakabilir.

“Altmışlarıma geldiğimde huzuru bulacağıma, tekne gezilerine çıkacağıma inanırdım, ama son on yıl beni bir hayli zorladı,” diyen Patron’a hayatının bu döneminde mutluluk dilemek boynumuzun borcu. Onun gibi bize enerji bahşetmiş, yaşayan efsanelere ihtiyacımız var. Yıldızlara bakarken, yollara düşerken, vites değiştirirken dinleyecek şarkılar lazım. Western Stars da baştan sona böyle şarkılar sunuyor bize.

PUANLAMA: 9/10