Boomer’lar ve Z Kuşağı Birleşse: Hacks

Golden Globes’ta karşıma çıkan bir komedi dizisini izledim geçtiğimiz hafta: Hacks. HBO dizisi olan Hacks’ın başrollerini Jean Smart ve Hannah Einbinder oynuyor. Çok ama çok beğendim. Yaratılan karakterler, değinilen toplumsal konular ve bunların bir araya getirildiği zekice yazılmış bir senaryo.

Yazıya başlamadan internette kimler ne demiş diye hızlıca baktım ama aslında çok da şaşırtıcı olmayan bir şekilde “bu kadar LGBTİ+ karakteri sıkıştırmayın illa ki, feminizmle ilgili çok didaktik” gibi yorumlar gördüm. Sırf siz bunları görmek istemiyorsunuz diye bu karakterler “gerektiğinden çok” falan değil, ya da siz hayatlarınızda her şeye körleştiniz diye Me Too hareketi bir “abartı” değil. Bunlar hayatın gerçekleri, sırf parası olduğu için bir erkekle olan sarışın kadınlar hayatın gerçeği değil ya da kocasını kıskanıp bunaltan kadınlar hayatın gerçeği değil. Yani günümüzde çekilen onlarca komedi dizisindeki hayatlar, gerçek olmayan onlar. Bakıyorum da hiç kimse o komedileri eleştirirken bu kadar da “abartı” olmaz demiyor. Konu LGBTİ+’lara ya da Me Too hareketine ya da feminist mizaha gelince her şey abartı hale geliyor. Bu konuda içimi döktüğüme göre diziye dönebiliriz.

Deborah Vance karakteri bugün Z kuşağının dilinden düşürmediği boomer neslinin tam bir örneği halde karşımıza çıkıyor ve bizi kendisine hayran bırakıyor. Karşısındaki Z kuşağı temsili olarak var olan Ava ise tam tersi bizi kendisinden itiyor. Bunu bilerek yapıyor çünkü samimi bir ilişki kurmak onun için oldukça zor. Dizi bu iki zıt görünen ama neredeyse aynı kişi olan karakterleri bir zorunlulukla bir araya getirip sonrasında ayrılmaz kılıyor. Bu dönüşümü de ortak ve nesiller boyunca çözülememiş dertler sağlıyor. 

Dizinin komedisi bence oldukça kaliteli ve uzun zamandır izlediğim dizilerle karşılaştıracak olursam bu dizinin bana gerçekten kahkaha attığımı hissettirdiğini söyleyebilirim. Komedisini ortaya çıkartan tek şey elbette ki daima yapılan şakalar değil, dizinin bir drama-komedi oluşu seyirci olarak bizi çok güldüğümüz bir anda ağlatabilmesine sebebiyet veriyor. Bu da dizideki komik anların altını çok güzel çiziyor.

Ve biçim olarak bunu tercih eden dizi konusunda da bu drama-komediyi bir araya getirerek kalitesini ortaya koyuyor diyebiliriz. Deborah Vance efsane olmuş Las Vegas’lı bir komedyen. Kendi zamanı için oldukça devrimci bir karakter olmasına rağmen bugün Deborah ve mizahı silinmekle yüz yüze kalmıştır. Burada da meslek hayatı attığı bir tweet yüzünden bitmek üzere olan Ava devreye giriyor. Ortak menajerleri birlikte çalışmalarını sağlıyor ve yeni-eski çatışması da burada başlıyor. Dizide de dendiği gibi bu karakterler “yolda birbirlerine ısınıyorlar.” Bu da Deborah’ın 2499 şovdur izlediği sabit çizgide bir yenilenmeye gitmesini sağlıyor.

Birbirine bir sürü şey öğreten bu iki farklı kadının yoldaşlıklarını izlemek bize güç veriyor; gündelik hayatlarında ve kariyerlerinde karşılaştıkları tüm mizojini, taciz ve şiddet çok tanıdık geliyor ama onların hepsini karşımıza alıp hep beraber gülüyoruz ve hayatlarımıza yüksek sesli kahkahalar atarak devam ediyoruz. Yakın zamanda ikinci sezon onayını da aldığını duyduğumuz Hacks’i heyecanla beklemeye başladım bile çoktan.