Adam Olacak Çocuklar

Obsesif karakterimin kırmızı alarm protokolüne geçeceğini, Blessed Feathers’ın ‘Stinging Nettle, Honeysuckle’ adlı parçasını aylar önce daha ilk kez dinlediğimde hissetmiştim. Bu kırmızı alarm ki, şarkıyı tüm notalarıyla sömürene, en ufak kırıntısına kadar olduğu gibi ruhuma katana kadar artarak yükselen bir tutukluluk halinin habercisi olacaktı. Başka bir şarkı dinlerken bile bu şarkıyı özleyecek, müzikçalarımın pili biter de gün boyunca bir daha dinleyemem diye şarj aletiyle birlikte dolaşacak, önceleri şarkıyı pek kimseyle paylaşmayacak, onu tamamen kendime saklayacaktım. Sakladım da…

Son zamanlarda ise işler bir miktar değişti. Şarkıya olan hastalıklı tutkum artık içimde tutamayacağım bir raddeye ulaştı. Beni tanıyanlar bilir; gene başladım tüm sevdiklerimi bir salona toplayıp hiç konuşmadan aynı şarkıyı defalarca çalma, sonra da gene hiç konuşmadan dağılıp kendi yollarımıza gitme hayallerine/ projelerine. Bir pazar ayini gibi, ilahimizin sözlerinin yazılı olduğu kağıtları tüm gelenlere dağıtacak, büyük bir dikkatle ve ciddiyetle eşlik etmelerini, sadece şarkıya eşlik etmelerini ve sessizce dağılıp gitmelerini dileyeceğim.

Wisconsin’li indie folk ikilisi Blessed Feathers ne yaptı da bunu başardı bilemiyorum ama icra ettikleri hipnotik ve sinematik müzik ileride nice başlara çoraplar örecek gibi görünüyor. Halihazırda şarkılarını dinleyenlerin sayısı birkaç yüzlerde seyrediyor, kendi yakın arkadaşlarının bile şarkılarını dinleyip dinlemediğinden pek emin değilim ama; gerek görsellikleriyle ve gerekse de müziklerinin neredeyse elle tutulacak bir ruh taşımasıyla yakın bir tarihte, şarkılarına eşlik edeceklerin sayısında keskin artışlar gözlenecek.

Kaderin bir cilvesinin, Donivan Berube adlı genci henüz 17 yaşındayken yollara düşürmesi ve soluğu Wisconsin’de aldırtmasıyla başlayan örtük Blessed Feathers hikayesi, Donivan’ın, gizli dünya güzeli Jacquelyn Beaupre ile bir restoranda tanışmasıyla ve hayatın her alanında bir ortaklığa gitmesiyle olgunlaşıyor(Hala aynı restoranda çalıştıklarını belirtmekte fayda var!). İlk konserlerini yalnızca iki sene önce ufak bir kasabadaki bir kitabevinde veren ikili, bugünlerde ise yeni çıkan EP’leri Peaceful Beasts in an Ocean of Weeds’in heyecanını yaşıyor.

Yapımcılığını, Titus Andronicus, Real Estate ve The Walkmen gibi gruplarla çalışmış Kevin McMahon’ın yaptığı debut EP, Shearwater ve Swans’tan tanıyabileceğimiz perküsyonist/davulcu/multienstrümantalist Thor Harris’in katılımıyla kaydedildi. Tıpkı Harris gibi, birçok enstrüman çalabilen Donivan-Jacquelyn ikilisine, konserlerinde Jordan Knowles ve Steev Baker eşlik ediyor ve güzel olduğu kadar da müzisyen olan Jacquelyn’in önderliğinde hep beraber Blessed Feathers’ın ruhunu inşa ediyorlar- hem de folk tanrılarına tüm saygılarını göndermeyi ihmal etmeden.

Beş şarkılık EP’nin açılış parçası olan “By Song Through the Americas”, her şeyiyle olgun, melodik ve kolaylıkla akılda kalan bir şarkı; bu gelecek vaat eden gençlerin potansiyellerinin bile bir miktar ilerisinde bir ışıltıya sahip. İkilinin yakın bir zamanda bir video da çektiği “Holyoke / Springfield”, ilk şarkıdan ufak farklarla ayrılıyor, daha bir ‘dreamy’ bir atmosfer sunuyor, işin içine Donivan’ın kara mizahını da ekleştiriyor. Albümün üçüncü parçası, dillere destan güzellikteki “Stinging Nettle, Honeysuckle”, “By Song Through the Americas”un açtığı melodik yolda ilerliyor, yol üstünde bançonun büyüleyici sadelikteki tınılarını içimizi daha da bir yakmak için notaların arasına serpiştiriyor. Donivan’ın esas memleketi Florida’ya mesaj niteliğindeki dördüncü parça “Hey! All You Floridians”tan sonra, albümün bir diğer iddialı parçası “Winter Sister” ile çok katmanlı müziğin, harika arka vokallerin ve elbetteki Donivan’ın müthiş vokalinin tadına varıyoruz(Albümün tamamını dinlemek için; link).

Aslında bu “dünkü çocuklar” hakkında söylenecek çok da fazla bir şey yok. An itibariyle ulaşabileceğiniz tüm video ve fotoğrafları incelikli bir görsellik içeriyor, folk müziğin gerektirdiği(ve gerektirmediği) tüm enstrümanları(banço, glockenspiel, akordeon…) layıkıyla çalabiliyorlar, şarkı sözleri yaşlarının başlarının çok ilerisinde ve kesinlikle yaratıcı ve zengin düzenlemelere imza atıyorlar… Bodrumda müzik yapmaktan stüdyoya terfi etme konusunda iştahlı, kendilerini geliştirmeye çok açık birkaç genç insanla karşı karşıyayız; henüz tanınmıyorlar, detone oluyorlar, heyecanlanıyorlar, müziklerinin biraz daha olgunlaşmaya ihtiyacı var.

Ama iyiler.

Emre Yürüktümen

***

Peaceful Beasts in an Ocean of Weeds:
1. By Song Through the Americas
2. Holyoke / Springfield
3. Stinging Nettle, Honeysuckle
4. Hey! All You Floridians
5. Winter Sister

 

There’s poison words just gurgling 
At the base of your throat 
You swallow them back down 
You and yours they pin me down 
With nails their grudging hammer falls 
Not meant for wedding gowns 

And though we won’t be there’s memories I’ll still keep 

You’re holding hands with some new girl 
You braid her hair into curls 
Because I set you free 
I hope you plan to speak to her 
In the sweetest honeysuckle words 
Stinging nettle though I’ll be 

I’m sorry dear with all my heart with 
Tears I broke your fragile heart 
I opened up your cage 
I hope you’re well and doing fine 
And found a love as pure as mine 
We’re on a brand new page