Belgesel: Crossing The Bridge

Hazırlayan: Özge Usta

Köprüyü Geçmek neden bu kadar güzel Firdevs Hanım, Alexander Hacke ile ne ilgisi var?

Filmde Alman deneysel rock grubu Einstürzende Neubauten’ın basçısı Alexander Hacke abimizle İstanbul’da bir tur atıp, buranın müziğini dinliyoruz.

İki yakanın ortasında bir teknede Baba Zula’yı dinlerken başlayan filmde Duman’ından Ceza’sına, Erkin Koray’ından Orhan Gencebay’ına, Siya Siyabend’inden Müzeyyan Senar’ına kadar bir sürü büyük sanatçıyı dinlerken, 10 yıl öncesinin İstanbul’unu gezmek insanı “Aaah aah, biz eskiden Beyoğlu’nda takım elbiseyle dolaşırdık” diyecek kadar nostaljik hissettiriyor.

Sadece İstanbul ile sınırlı kalmayıp bir şehirlerarası otobüsle Selim Sesler’in memleketi Keşan’a da gidiyoruz. Roman meyhanesi ve düğününü izlemenin yanında Selim Sesler’in klarneti eşliğinde Brenna Maccrimon’ın kadife sesinden anonim şarkılar dinliyoruz. Daha pek çok sanatçının müziğini ve müzik, kültür, siyaset ve toplum hakkında onlarla yapılan küçük sohbetleri içeriyor film, fakat daha çok ayrıntıya girip filmden alacağınız keyfi şu kadarcık bile azaltmak istemiyorum.

Beyoğlu’na çıkmaya bile korktuğumuz şu zamanlarda İstanbul’u özlüyorsanız, sabah saatlerinde simit-çay eşliğinde izlemenizi tavsiye ederim, böylece gününüzün geri kalanı çok güzel geçecek.

Benim öyle olmuştu.