BADBADNOTGOOD

BADBADNOTGOOD’dan Yeni Tekli: Signal from the Noise

Kanadalı deneysel caz dörtlüsü BADBADNOTGOOD (BBNG) Signal from the Noise isimli yeni teklisiyle yakında yayımlanacak albümleri Talk Memoryyi duyurdu. Signal from the Noise, hüzünlü bir melodinin etrafında genişleyendokuz dakikalık bir saykodelik caz/füzyon macerası. Dinledikçe açılan ve daha derinlere nüfuz eden parçanın ilginç bir de klibi var. BBC’nin People Just Do Nothing dizisinden Steve Stamp‘in kafasına kulaklık bantlayarak başrolde oynadığı klibi Duncan Loudon yönetiyor. Stamp’in, “öteki’yi” oldukça doğal bir şekilde canlandırdığı bu klip parçayı çok güzel tamamlıyor.

Signal from the Noise, dinleyiciye onlarca duyguyu aynı anda yaşatabilen fevkalade bir enstrümantal parça. Nostaljik hissiyatlar uyandıran ana melodi, henüz parçanın başında bizi yakalıyor. Ortalara doğru fuzz efektli basın çılgın solosuyla yükselen parça, tekrar sakinleştiğinde belli belirsiz saksafon ve flüt tınılarıyla dikkatimizi çekiyor. Tekrar eden motiflerle bir döngüye giren bu sesler, parçanın sonuna doğru büyük bir girdaba dönüşüyor ve parçayı sonlandırıyor. Hani bittiği zaman “ne dinledim ben böyle?” dedirten o güçlü parçalar vardır ya, işte Signal from the Noise onlardan biri.

Dinlerken lo-fi tadı da aldığımız parçanın prodüksiyonu takdire şayan; dokuz dakikalık bir parçayı tek bir tema üzerine oturtup, parça boyunca ilginç kılacak düzenlemeyi yapmak şapka çıkarılacak bir iş. BBNG her ne kadar hip-hop eğilimli bir caz grubu olsa da, bu teklide önceki albümleri IV’te de olduğu gibi progresif rock etkileri duymak mümkün. Özellikle King Crimson dinleyicisinin ilginç bulabileceği parçadan biraz da deneysel rock grubu Grails sesleri alıyoruz.

Grup, verdiği bir röportajda kayıt ve yazım süreciyle ilgili şunları söylüyor: “Yaratıcı sürecin yeniden heyecan verici olduğu yere ulaşmak sadece bir ya da iki yıl sürdü…Şimdiye kadarki en özlü kayıt ve kompozisyon sürecini yaşadık… Stüdyodaki doğaçlamaların dinleyiciyi canlı deneyimine yaklaştırmasını umuyoruz.” Signal from the Noise, BBNG sevenlerinin beklediğine değecek bir albümün geldiğinin habercisi. Grubun 2016 yayımlanan başarılı albümü IVten sonraki ilk albümü olacak Talk Memoryde, Arthur Verocai’den Terrace Martin’e birçok konuk sanatçı yer alıyor. 8 Ekim 2021’de dinleyicisiyle buluşacak olan albüm, XL Recordings ve Innovative Leisure ortaklığında piyasa sürülecek.

Parça Listesi
01 – Signal From The Noise
02 – Unfolding (Momentum 73)” (Feat. Laraajii)
03 – City of Mirrors (Feat. Arthur Verocai)
04 – Beside April (Feat. Karriem Riggins & Arthur Verocai)
05 – Love Proceeding (Feat. Arthur Verocai)
06 – Open Channels (Physical Only)
07 – Timid, Intimidating
08 – Beside April Reprise (Feat. Arthur Verocai)
09 – Talk Meaning (Feat. Arthur Verocai, Terrace Martin, & Brandee Younger)