Aralık Konserleri

Mekan: Salon İKSV

Tarih: 3 Aralık Salı

OM

2003’te kurulan Amerikalı drone metal grubu OM şimdiye kadar 5 albüme imza attı. Son albümleri Advaitic Songs 2012 yılında piyasaya sürülen grup, bir önceki God is Good albümü ile birlikte daha sert müzik yapmaktansa deneysel bir noktada bulunmayı tercih ettiler. Bu deneysel duruşu ise flüt, çello, tambur, tabla gibi enstrümanlar kullanarak gerçekleştiren grubun canlı performansları neredeyse bir ayin niteliğinde oluyor.

 

Mekan: Babylon

Tarih: 6 Aralık Cuma

Jaguar Skills

İngiliz Dj ve prodüktör Jaguar Skills, Babylon’u bir dans pistinden fazlasına çevirmeye geliyor. Şimdiye kadar yüzlerce set yayımlayan Dj, drum&bass ve dubstep öğelerini harmanlayarak dinleyicilerini saatlerce dans ettirmekte. Sadece gözlerini açıkta bırakan bir aksesuarla performanslarını icra eden Skills’in, kişisel bilgilerini gizli tutması onu daha dikkat çekici kılan etkenlerden biri. Fakat asıl konumuz, Jaguar Skills’in Babylon’u nasıl titreteceği.

 

Mekan: Peyote

Tarih: 7 Aralık Cumartesi

Sanchos-Second

İstanbul’un yeraltı müzik sahnesinin altın çağlarını yaşadığı 90’lar sonunda adını duyuran Miskins ve Lifelock’un güçlerini birleştirmesiyle kurulan Sanchos ve son dönemde adını yine yeraltı piyasada iyice duyuran Second aynı gecede, Peyote sahnesinde. Melodik punk rock’ın ülkemizdeki en iyi iki topluluğunu izlemek, dinlemek ise vücudunuzun haddinden fazla yorulmasına sebep olabilir – ki bu kötü bir şey değil.

 

Mekan: Babylon

Tarih: 7 Aralık Cumartesi

İlhan Erşahin’s Istanbul Sessions

İlhan Erşahin’in İstanbul’u yorumladığı bir dinletiye ne dersiniz? İlhan Erşahin’in kendi tarzına biraz funk, biraz da rock katarak İstanbul’u bize anlatmaya çalışıyor ve bunu yaparken de hepimizi dans ettiriyor. Ülkemizin belki de en iyi caz sanatçısına ülkemizin en iyi müzisyenleri sahnede eşlik edecek. İstanbul’a bir de İlhan Erşahin’in müzikal gözünden bakmaya ne dersiniz?

 

Mekan: İstanbul Modern

Tarih: 7 Aralık Cumartesi

Red Bull Music Academy Radio Festival

Aralık ayının en dolu gününde İstanbul Modern’de bir de festival var. Sadece hangi isimlerin ve hangi tarz müziklerin bu festival kapsamında olacağını bile yazsak yeterli galiba. Wild Beast (indie rock), Twin Shadow (synth pop, new wave), The Field (electronic, minimal techno), Totally Enormous Extinct Dinosaurs (indie electronic), Motor City Drum Ensemble (house, techno), Branko (house) ve Pilloski (techno, house) yurt dışından gelen sanatçılar. Ülkemizden ise Farfara ve Kaan Düzarat/Ahu performanslarını sergileyecekler. Sonbahar ve kışın en güçlü etkinliği RBMA Radio Festival olacakmış gibi duruyor. Kaçırılmamalı.

 

Mekan: Salon İKSV

Tarih: 10 Aralık Salı

Trust

Kanadalı synth pop ikilisi Trust dinleyicilerini karanlık disko günlerine geri götürmeye çalışıyor. Trust, çok karanlık ve ürpertici bir atmosfer yaratarak şarkılarını bu düzlem üzerine kuruyor. Yer yer gotik bir çizgiye bile kayan grup, ritmik drum machine beatleri ile darkwave’in karanlık havasını da yakalamakta. Unutulmamalı ki karanlık olsa da disko diskodur ve saatlerce dans ettirebilir. İkilinin hedefi de bu ve bu defa hedeflerinde biz varız.

 

Mekan: Babylon

Tarih: 11 Aralık Çarşamba

Nils Petter Molvaer –  Moritz Von Oswald

Norveçli trompetçi Nils Petter Molvaer yanına techno müziğin en yaratıcı isimlerinden Moritz Von Oswald alarak Babylon’a farklı bir gece yaşatmaya geliyor. Jazz fusion’ın en yenilikçi ve belki de gelecekteki en iyi ismi olarak gösterilen ismi, eserlerinde elektronik alt yapılar kullanarak türdeşlerinden ayrılıyor. Bu performansında da Moritz Von Oswald hünerlerini gösterecek ve belki de hiç karşılaşmadığımız bir deneyim edineceğiz.

 

Mekan: Roxy Club Istanbul

Tarih: 12 Aralık Perşembe

Esmerine

Esmerine, Godspeed you! Black Emperor’dan Bruce Cawdron ve Silver Mt. Zion’dan Rebecca Foon tarafından kurulan Kanadalı bir post-rock grubu. 2003 yılından bu yana 4 albüm kaydeden müzisyenler, son albümleri Dalmak’ı Türkiye’de kaydetti. Hakan Vreskala, Baran Aşık, Ali Kazım Akdağ, James Hakan Dedeoğlu gibi isimlerin işbirliğiyle kotarılan albüm, Türk ezgilerini de içinde barındıran oldukça başarılı bir sentez olarak göze çarpıyor. Post-rock’ın en başarılı gruplarından Esmerine’yi Gold’N Strings serisinin 4. gecesinde Roxy İstanbul ağırlayacak.

 

Mekan: Babylon

Tarih: 13 Aralık Cuma

Modestep

Modestep, dubstep ve elektro rock tarzlarının son dönemde İngiltere’de en çok dikkat çeken ismi. İlk albümleri Evolution Theory’yi bu sene başında piyasaya sürseler de asıl başarıyı, 2011 yılında çıkardıkları To The Stars EP’sinde bulunan To The Stars ve Sunlight parçalarıyla sağlamışlardı. 4 kişiden oluşan Modestep, oldukça enerjik sahne performansına sahip. Bu enerjinin en önemli faktörü ise çoğu parçada kullandıkları ve elektro rock sınıfına da girmelerini sağlayan elektrogitar riffleri. Dubstep tarihe karışmadan izlemek isteyeceğiniz türden bir performans sizi bekliyor.

 

Mekan: Salon İKSV

Tarih: 14 Aralık Cumartesi

Is Tropical

Bu cumartesi dans etmek için mükemmel sebepler sunuyor. İngiliz trio, Is Tropical da içinizdeki dans isteğine uyacak bir performansla Salon İKSV’de olacak. New rave ve indie electronica tarzlarında enerjik parçalara sahip olan topluluk, şu ana kadar iki albüme (Native To, I’m Leaving) sahip. I’m Leaving bu senenin nisan ayında piyasaya çıktı. Bu albümde biraz daha yenilikçi bir anlayışla Native To’dan ayrılan grup, dinleyenlerini umarsızca dans ettirmek istiyor.

 

Mekan: Babylon

Tarih: 18-19 Aralık Çarşamba/Perşembe

Avishai Cohen

Garanti Caz Yeşili 2013 kapsamında bu kez de yüzyılın en etkili basçılarından olarak gösterilen Avishai Cohen’i dinleme fırsatı bulacağız. Ünlü caz piyanisti Chick Corea ile yaptığı anlaşma ile çıkış yakalayan Cohen, 2003 yılından kendi kurduğu trio ile çalışmalarına devam etmekte. Aynı sene kurduğu plak şirketi ile de caz dünyasına katkılarını sürdüren isme performansında, Nitai Hershkovits (piyano) ve Ofri Nehemya (davul) eşlik etmekte. Alanında böyle güçlü bir ismin üst üste 2 gece performans vermesi biz müzik severler için kaçırılmayacak bir fırsat.

 

Mekan: Salon İKSV

Tarih: 19-20 Aralık Perşembe/Cuma

Fallulah

Eğer tanışmadıysanız Danimarkalı indie pop, folk müzisyeni Fallulah’ı takdim edelim. Enfes bir sese sahip olan Fallulah ayrıca mandolinden arpa, piyanodan ukuleleye kadar uzanan pek çok enstrümanı ustaca çalabiliyor. Sadece sesi ile değil enstrümantal yetenekleriyle de parçalarının kulağınızı doyurmasını sağlıyor. 2010 yılında çıkardığı The Black Cat Neighborhood albümü ile ülkesinde Platinyum Plak ödülü alan müzisyen, bu sene içinde çıkardığı ikinci albümü Escapism ile de övgüleri topladı. Fallulah’ı performans vereceği iki günden birinde yakalamanız halinde, oldukça memnun kalacağınızı söyleyebiliriz.

 

Mekan: Peyote

Tarih: 20 Aralık Cuma

The Away Days

SXSW’da sahne almış, ülkemizin en iyi indie rock topluluğu The Away Days, Peyote sahnesinde. 2011’de kurulan grup, 2012’de yayımladıkları How Did It All Start EP ile piyasaya giriş yaptılar ve şu anda ilk albümleri için kayıt aşamasındalar. Güçlü canlı performansları ve setlisti olan grup, kendi şarkılarının yanı sıra Foals, The Vaccines gibi gruplardan da parçalar çalmakta.

 

Mekan: Salon İKSV

Tarih: 21 Aralık Cumartesi

Ayyuka

Türk rock müziğinin en nev-i şahsına münhasır topluluklarından olan Ayyuka, gürültülü ama melodik müziklerini Salon İKSV’ye taşıyor. Eskişehirli grup ikinci albümleri Kiracı Odaları’nı geçtiğimiz günlerde piyasaya sundu. Özgür Yılmaz, Ahmet Kul, Altan Sebüktekin ve Alican Tezer’den oluşan grup, İlk albümlerine nazaran daha farklı tarzlara da bulaşmış ve bunun sonucu olarak da daha fazla eğlenceye davet çıkarmış. Keyifli bir cumartesi geçirmek isteyenler için birebir.

 Yalkı Akçay