Alp Ersönmez – Cereyanlı – A

Tür: Caz, Alternatif Dans

Karşımızda 2021 yılında çıkmış gurur verici bir EP var. Ve belli ki bu bir serinin A yüzü. Devamını dört gözle bekleyeceğiniz Cereyanlı – A’yı dinlemeye başlayın.

Alp Ersönmez ülkemiz piyasasında adını çoğu kaliteli işte duyduğumuz harika müzisyenlerden biri. Orijini bas sanatçısı olan Ersönmez’in düzenlemeleri de bekleneceği gibi kendini tekrar tekrar dinleten işler. Bu yeni EP’de yurtdışından ve yurtiçinden önemli müzisyenlerle ortak çalışmaları yer alıyor.

Genel tavrı yüksek groove’a sahip dans şarkıları gibi görünen, reggae ve funk müziğe bolca göz kırpan caz düzenlemeleriyle dengeyi iyi sağlamış hareketli ve iyi hissettiren bir EP Cereyanlı – A.

Şarkı şarkı birkaç cümle:

Eksik

EP’nin ilk parçası; elektronik bir albüm izlenimi verip peşinden harika funk groove’uyla dinleyeni sürükleyen hareketli nefis bir açılış. İmer Demirer ve Papa Dee’nin performansları ‘bu türde düet nasıl yapılır’ sorusunun cevabını hakkıyla veriyor. Papa Dee’nin Reggae, Hip-Hop, Dans vokalleri, İmer Demirer’in nefis doğaçlamalarıyla trafiğin içinde süzülüyor.

Hafif Batı Müziği

İkinci şarkı. Elektronik ve eğlenceli bir arpejle başlayan şarkı Erik Truffaz ve Engin Recepoğulları’nın nefis icralarıyla yüksek metronomda keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Boş Sözler

EP’nin kompozisyonu en zengin parçası. Etnik tınıların, yer yer reggae vokallerin, deneysel vokallerin, yer yer salt caz müziğin nefis bir groove içinde harika bir harmanı. Bu şarkıda düet kısmında Arto Tunçboyacıyan, Çağrı Sertel, Thalma De Freitas isimlerini görüyoruz.

Bildiğini Sandığın Şeyler

Bir outro parça olarak EP’deki en yumuşak tınıları duysak da progresif bir bas düzenlemesine, ona eşlik eden sade ama ısrarcı davula sahip. Düet kısmında Bugge Wesseltoft ve İmer Demirer isimlerini görüyoruz.