Ahmet Kenan Bilgiç ile Serkan Emre Çiftçi – Substratum (2019)

Gevende‘nin kadrolu emektarları olarak tanıyıp sevdiğimiz iki isim Ahmet Kenan Bilgiç ile Serkan Emre Çiftçi, birlikte karanlık, görkemli ve gizem dolu bir çalışmaya imza attılar. SUBSTRATUM, esasında beş farklı İngiliz kuruluşun ortaklığıyla hayat bulan, İngiltere’de sahne sanatları festivali Freedom Festival’in açılışında sahnelenmiş aynı adlı dans/müzik/mapping performansının orijinal müzikleri. SUBSTRATUM, başarısı şimdiden ödülle tescillenen bir çalışma: Bu sene Fransa’da gerçekleşen European Video Mapping Awards‘ta “En İyi Prodüksiyon” ödülünü çoktan kaptı götürdü, ekim ayında İngiltere’de düzenlenecek UK Theatre and Technology Awards’a ise adaylığını koydu. Bu çok özel proje ve çok özel müzikleri, bugün LU Records etiketiyle sanal alemde görücüye açılmış durumda.

En başta bahsettiğimiz üzere SUBSTRATUM zifiri karanlığın esrarengiz tabiatında, varoluşsal ihtişamın uçlarında geziniyor. Bu ihtişam dinleyeni içine çekmekte acele etmiyor, yavaş yavaş, sabırlı sabırlı inşa ettiği dünyaya dair tablolar resmediyor zihnimizde. Bu tabloyu meydana getiren fırça darbelerini dikkatle izliyor, her hamleyi önce sindirip sonra yeni baştan keşfediyoruz sanki. Belki performansın kendisini izlesek mevzubahis tablo daha somut fırça darbeleriyle bezenecek, ancak böylesi bir soyutluk da işin içine başka güzellikler katıyor, SUBSTRATUM soundtrack’ini parçası olduğu eserden ayırarak başlı başına ayakta durabilen, yeterli ve bütüncül bir proje haline getiriyor. Gevende hayranlarından ambient/elektronik deryası müdavimlerine, müzik üstüne düşünmeyi sevenlerden sadece değişik duygular peşinde koşanlara, geniş bir kesim tarafından keşfedilmeyi bekleyen tuval dokunuşları bunlar.

Üç parçası Bilgiç, üç parçası Çiftçi, bir parçası ortak imzalı olan SUBSTRATUM‘un mastering’inde Morgan Nicolaysen‘ın, kapak fotoğrafında Christopher Fanton‘un, kapak tasarımında Hop İstanbul’un emeği var. Henüz izleme şansı bulamadığımız performans ise Rowan Fae ile Dela Seward yönetmenliğinde gerçekleşmiş.

PUANLAMA: Harika/10