Active Child Rapor EP ile geri döndü

Pat Grossi a.k.a Active Child 2010’da Curtis Lane Ep ile karşımıza çıktığından bu yana müziğinde çok şey değişti. Pek tabi bu değişim ve gelişimde katıldığı turnelerin, birlikte çalıştığı müzisyenlerin etkisi oldukça fazla. Pat’de değişmeyen şey ise “heavenly voice” dedikleri ki buna sonuna kadar katılıyorum, muhteşem vokali.

Curtis Lane EP’i den bir yıl sonra Vagrant Records etiketiyle ilk albümü You Are All I See (2011) ile karşımıza çıkan Pat bu albümün dinleyici ile arasında bir köprü olduğunu, albümdeki şarkıları dinlerken dinleyicinin sadece “Pat’i” değil kendilerini de bulacağını söylemişti. Curtis Lane Ep’ide bulunan elektronik ışıltıların ve Pat’in büyülü sesinin, You Are All I See albümüne geldiğimizde bir süpernovaya dönüştüğünü gördük. Bu albümde sesini adeta bir enstrüman olarak kullanan Pat, şarkıların yoğun arp tınılı ve biraz daha kırılgan altyapısını da daha sert bir platforma taşımıştı.

İki yıl sonra 22 Ekim’de Rapor EP yine Vagrant Records etiketiyle piyasaya sürüldü. EP 6 şarkıdan oluşmakta. Neredeyse camdan yapılan ve etrafı dağlarla çevrili evinde güneşi, gökyüzünü ve dağları izleyerek yazdığı Ep’ye neden güneş evi (ra güneş ve por ev anlamında) adını verdiğini ise şöyle açıklıyor;

“Bazen dışarıya çıkmadan ya da ziyaretçi kabul etmeden haftalarca evde tek başıma yazarak zaman geçiriyorum. Bu zaman içinde evin yaratım sürecim açısından ne kadar önemli olduğunu kavradım. Bu yalnızlıktan yararlandım.”

Rapor Grossi’nin iç dünyasına yolculuk yapabileceğimiz bir albüm niteliğinde. Burbank, Kaliforniya’daki Heavy Duty Stüdyoları’nda kaydedilen EP’nin prodüktörlüğünü ise Kevin Seaton ve Nick Ruth üstlenmiş. Mikky Ekko ve Ellie Goulding’in konuk sanatçılar olarak yer aldığı EP de Pat’in bildiğimiz epik elektronik temelli pop soundundan vazgeçmediğini görüyoruz. Rapor’da eskisi kadar arp kullanmamış ancak önceki kayıtlarında sıkça rastladığımız dream synth’lerle indie pop kulvarına biraz daha kaymış gibi görünüyor.

Grossi sahip olduğu muhteşem falsetto vokali ile yetinmeyerek synth efektler ile örüp, 80’ler dans ritimleri, dream pop ile süsleyerek uçsuz bucaksız bir elektronik dünya yaratmakta. Ve bu dünyanın belki de en etkileyici özelliği Pat’in çocukluğunun kilise duvarlarından yankılanarak kulaklarımıza kadar gelen o soğuk, uzak ama çarpıcı vokal.

Active Child önümüzdeki günlerde Christian Berishaj a.k.a JMSN ile bir turne gerçekleştirecek. Turneden sonra ise (2014 içinde) ikinci stüdyo albümünü yayımlayacak.

Seray Şan

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/playlists/12247428″ width=”100%” height=”450″ iframe=”true” /]