18. Filmekimi’nin Müzikli Filmleri Neler?

18 yıldır sinemaseverlerin ekim ayına renk katan festival Filmekimi bu seneki takvimini açıkladı. İstanbul için tarih 4-13 Ekim 2019. Programı filmleriyle şenlendirecek yönetmenler arasında Pedro Almodovar, Bong Joon-ho, Dardenne Kardeşler, Terence Malick, Taika Waititi, Noah Hawley, Olivier Assayas, Xavier Dolan, Takashii Mike, Noah Baumbach gibi yetenekli ve nevi şahsına münhasır isimler yer alıyor. Programın tam sürüm haline şuradan göz atabilirsiniz.

Peki ya her sene programa farklı bir tat katan müzik belgeselleri/filmleri ne alemde? Aşağıda kısaca listeledik. Bakalım 18. Filmekimi’nin müzikli filmleri nelermiş?

Roger Waters: Us + Them

Roger Waters bu toprakların yabancısı değil. İki defa İstanbul’da konser vermişliği, Şile’de balık restoranında sefa sürmüşlüğü, Konya’da maceralara atılmışlığı var Pink Floyd efsanesinin. Konsere gelmediği zamanlarda da o turnenin konser filmi mutlaka sinemalarımıza kısaca uğruyor.

Marianne & Leonard: Aşk Sözleri

Marianne Islen-Leonard Cohen aşkı hızlı ve tutkulu seyreden bir süreçti. Üstelik zamanında Cohen’e “So Long, Marianne” adlı şaheserini yazdırmıştı. O aşkın hikayesini daha somut belgelerle yeniden gözden geçirmek güzel bir fikir olabilir gibi. Uyaralım: Sonu trajik bitiyor.

Iris: Justice’ten Bir Uzay Operası

Kült bir Fransız elektronik müzik ikilisi vardı, Justice, ne oldu onlara? Görünüşe göre son dünya turnelerini filme dökmekle meşgullermiş bir süredir. Iris: Justice’ten Bir Uzay Operası bir süredir dünya çapında salon salon geziyor, ekimde ise kısaca İstanbul’a uğrayacak.

Miles Davis: Birth of the Cool

Fazla söze gerek yok aslında, Miles Davis’in detaylı bir biyografik belgeselini izlemek için hiçbirimizin büyük bir bahaneye ihtiyacı olduğunu sanmıyoruz. Zamanında müziğiyle koca bir tarzda çığır açmış Davis gibi bir dahinin hayat hikayesi herkese ilham sunabilecek denli zengin.

Biletler 28 Eylül sabahı genel satışa sunuluyor.