1 Grup 3 Performans: Beirut

Bir grubu tanımanın en iyi yolu canlı performanslarını izlemekten geçer. Müzisyenlerin sahne üzerinde seyirci ile kurduğu bağı görmek, enerjisini seyirciye yansıtmasına tanık olmak büyüleyici bir şeydir. Stüdyoda yapılan kayıtların her konserde biraz daha farklı bir şeye dönüşmesi, şarkıların yaşayan bir organizma gibi her konser sonrasında evrimleşmesi, canlı performansın ne kadar değerli bir şey olduğunun en güzel kanıtıdır.

1 Grup 3 Performans adlı yazı dizimizin yeni konuğu Beirut… Bir Beirut hayranı olarak sadece üç performans seçmekte epey zorlandım ancak grubun yaratıcılığı işimi bir nebze kolaylaştırdı.

İlk performans bildiğimiz konser formatında: 2011 Berlin Festivali‘nden. Bu konser grubun en iyi setlerinden birine sahip ve şanslıyız ki profesyonel bir kaydı var.

Bunun arkasından, grubun ikinci albümü Flying Club Cup‘ın baştan sona çalındığı çok özel ve muhteşem bir performans geliyor. Albümdeki her şarkının farklı bir mekanda çalınıp kaydedildiği bu performans 2007’de DVD olarak yayınlanmıştı. 69 dakikalık çok doğal ve yalın bir film izliyorsunuz adeta.

Son olarak La Blogothèque tarafından Paris’te bir apartman dairesinde, bir oda dolusu dinleyici eşliğinde kaydedilen çok samimi bir performans var. Alışılagelmiş bir konser yerine bunu tercih etmemin sebebini izleyince anlayacaksınız. İyi seyirler…

Berlin Festival (2011)
Beirut – Cheap Magic Inside (2007)
Beirut, Soirée de Poche (2009)

(Üç performansı da aşağıdaki oynatma listesinden izleyebilirisiniz)