Zoo Kid / King Krule

Archy Marshall, Londra’nın yetiştirdiği, neredeyse tam bir “This is England” yapımı, genç brit kültürünün beden bulduğu isimlerden. Görüntüsünden beklenmeyecek şekilde; tok, derin, melankolik ve bariton bir sesi var. Ayrıca sesinin dinleyici üzerindeki etkileri de oldukça koyu.

Sanat yönetmeni bir baba ve kostüm tasarımcısı bir anneden meydana gelme bu çilli çocuğun, enteresan karakterlerin, evlerinden hiç eksik olmadığı bir hayatı olmuş. Bu durumun kendisine sağladığı olumlu etkilerden oldukça da memnun görünüyor, zira kendisine yaşı sorulmasın, cevabı pek tatmin edici değil.

Archy Marshall 2010 yılında Zoo Kid olarak kendi kendine kayıt ettiği parçalarını, pek de beğenilme kaygısı taşımadan, bandcamp sayfasından insanlara duyurmuş. “U.F.O.W.A.V.E” başlığı altında derlediği parçalarından olan ilk teklisi “Out Getting Ribs”, House Anxiety Records tarafından piyasaya çıkarılmasıyla gerçek anlamda duyulmaya başlamış. Yer yer caz, dub, hip-hop ve soul öğeler barından parçaları genel anlamda indie, deneysel, lo-fi ve dream pop gibi türlerlerle anılıyor.

2011 yılında adını ve plak şirketini değiştiren Archy, yeni Ep ve teklisini King Krule adıyla çıkardı. Genel olarak basında yer almaktan kaçınarak ve bazı Avrupa festivallerinde sahne alarak geçirdiği yılı; “Gerçek şu ki; çok tecrübesiz ve gencim, biraz geride durup, hatırı sayılır bir emek ve süre harcayarak gerçekten iyi ve detaylandırılmış müzik yapmak istiyorum” diyerek açıklıyor. Sanırım, bu hassasiyetten sebebini almış olmalı ki; gerçek manada bir albümün piyasaya çıkma haberi henüz yok ama değerlendirmeler 2013‘ün King Krule için parlak geçeceği yönünde. Bunda BBC’nin “Sound of 2013” adayları arasında yer almasının da etkisi olmalı.

“Kendi sesimi duyup, süper bir sesim var demiyorum. Doğru tondan söylemektense, o an söylediklerimin doğru hissi vermesi çoğu zaman benim için daha önemli” diyerek de farkındalığıyla
dikkat çeken Archy Marshall, kendini geliştirebilecek ve umut vaad eden isimler arasında anılıyor.

Melis Çubukçu