Yeni Trentemoller Videosunun Prömiyeri Kıyı Müzik’te

Danimarkalı deneysel zat Trentemoller, yeni albümü Obverse‘ü bize 27 Eylül’de armağan etmeye hazırlanıyor. Halihazırda “Sleeper” ile “In The Garden” adlı iki şarkısı yayınlanan albümden bugün yayınlanan yeni bir şarkının video prömiyerini yapmak ise bize düştü. “Try A Little” adlı bu güzellik, iftiharla ilk kez Kıyı Müzik’te huzurlarınızda:

Şarkıda Trentemoller’a Warpaint emekçisi Jennylee eşlik ediyor. Karşılıksız sevgiye ilişkin kelamlar eden Jennylee ile hepimizin bir noktada empati kurması mümkün: “Sakinleştir beni hayatım / Bana çılgının teki olduğunu söyle / Çünkü ben senin uğruna / Yeterince yitirdim / Kendi aklımı / Biraz olsun çabala / Biraz olsun uğraş / Biraz daha fazlası ol benim için”. Müzik bize bir kez daha adını tam olarak koyamadığımız, melankolinin sınırında seyreden duyguları tattırıyor.

Trentemoller’ın kendi izahına kulak verelim biraz da: “Bu şarkının bendeki yeri çok özel. Bireyin kendine itiraf ederken inanılmaz zorlanacağı gerçeklerden bahsediyor. Bunun için her zamanki gibi bilinç akışı tekniğine başvurdum. Heyhat bu defa kendime ve hayatımda öne çıkan ilişkilere yoğunlaştım. Yardım istiyordum, mevcudiyet arıyordum. ‘Lütfen, göster kendini!’ der gibi.”

Şarkının rüyalara malzeme olabilecek müzik videosu ise Emmy adaylığına sahip animatör Thomas McMahan tarafından yaratılmış.

“Try A Little”ı da içinde barındıran Obverse, bir albüm olarak Trentemoller’ın şimdiye kadarki en deneysel çalışmalarından biri olacak. Canlı icra edilme kaygısından uzakta, hür stüdyo ortamının insana tanıdığı nimetlerden yararlanarak şekillendirilen bu şarkılar, oldukça karmaşık partisyonlara, loop’lara ve tersten oynatılmış melodilere sahip. Kısacası, madalyonun öteki yüzünü keşfetmenin peşinde Trentemoller. “Algımızı tersine çevirsek, zıtlıkları çarpıştırsak ne olurdu?” sorusuna yanıt arıyor. Şarkı listesi yazının sonunda.

Jennylee’ye ilaveten Lina Tullgren, Lisbet Fritze ve Slowdive‘dan Rachell Goswell gibi konuk sanatçıları barındıran albümü sabırsızla bekliyoruz.

Şarkı Listesi:

“Cold Comfort” (Konuk: Rachel Goswell)

“Church Of Trees”

“In The Garden” (Konuk: Lina Tullgren)

“Foggy Figures”

“Blue September” (Konuk: Lisbet Fritze)

“Trnt”

“One Last Kiss To Remember” (Konuk: Lisbet Fritze)

“Sleeper”

“Try A Little” (Konuk: Jennylee)

“Giants”