Weval – The Weight (2019)

Amsterdam’lı elektronik müzik duosu Weval yeni LP’leri The Weight ile kulaklığımıza düştü. Harm Coolen ve Merjin Schotte Albers’in 13 parçalık The Weight’de kendi isimlerini taşıyan ilk albümleri olan Weval’a göre kesinlikle daha deneysel bir alana kaydığını söyleyebiliriz. Farklı müzik türlerinde yetişmiş ikilinin geçmiş tecrübeleri ve yeni deneyim arayışları ile edm, trip-hop ve deep house arasında eklektik ama bir o kadar da homojenik bir bağ kurarak “Dark Electronic Music” sınırlarıını zorlayan bir albüm ortaya çıkartmışlar. Vokalleri kendileri yapan ikili pop synth’ten piano ve gitara birden fazla  müzikal yapı ve tarzdan bir mozaik albüm oluşturmuşlar.

Albümdeki her parçanın ayrı bir ruh hali ve müzikal dokusu var. The Weight albümünün çıkış parçaı olan “Heaven, Listen” da swing nüanslarını dinlerken, “Roll Together” ve “Silence Of The Wall” gibi parçalarda ikilinin Massive Attack, Radiohead ve Depeche Mode gibi kült isimlerden aldığı ilhamı kendi arayışları ile harmanlamasını dinleyebilirsiniz.

İkilinin bu deneysel çalışması ya elektronik müzik dünyasında gerçekten yeni bir dönemin başlangıcı olacak ya da Weval (2016) albümlerinde yakaladıkları başarıdan sonra bir geçiş albümü olarak anılarımızda kalacak, zamanla göreceğiz.