Weezer – OK Human

Son güncelleme:

Hayranlarını bir sevindirip bir üzen, nice müzik severin duvarlarındaki posterleri süsleyen Weezer’ın ‘OK Human’ albümü, 2019 dan beri süren bekleyişin ardından çıktı. Albümün adı Radiohead’in ‘OK Computer’ albümüne atıfta bulunuyor.

Weezer dendiğinde Rivers Cuomo’nun sesi ve gitardan bağımsız düşünülemeyecek garage rock tınıları doğal olarak akla gelmesine rağmen bu albümde bir değişikliğe gidilmeye çalışılmış. Hiçbir şarkıda gitar kaydı olmamakla beraber bu ‘boşluğu’ ağırlıklı olarak yaylı çalgılarla ve piyanoyla doldurmuşlar. Bu olay hayranlar arasında ikiliğe yol açmış olmalı ki albümün deneysel ve iyi anlamda alışılmışın dışında olduğunu düşünenlerin yanında, Weezer dendiğinde akla gelen hallerini bozduğunu düşünenler, bu albümü başarısız ve gereksiz bulanlar da var.

Chamber pop/barok pop havası veren albümün en göze çarpan kısmı, Weezer yapıtaşları olan, 1994’ten beri kullandıkları gösterişsiz ritimler, akılda kalıcı vokaller ve garage rock gitarları formülünden en büyük Weezer bileşeni olan gitarı çıkarıp yerine 38 parçalık bir orkestra ile doldurmaları. Bir enstrümanın boşluğunu çeşitli 38 enstrümanla doldurmuşlar da denebilir.

Havalı olmamayı havalı kılarak başladıkları, müziğe olan alternatif görüşleri yıllardır bir sürü farklı müzik ve tarz değişimine dayandırdıkları yolda değişmemiş tek faktör olan gitarların tamamen çıkması ile belki de şimdilik yapabilecekleri en ‘farklı’ şeyi yaptılar.

OK Human‘ın akıllardaki yerlerini tazeleyebildikleri bir albüm olduğunu düşünmekle beraber keyifli dinlemeler dilerim.