VS: Love, Reign o’er Me

Cover şarkılar çoğu kez orijinalleri kadar sevilmez. Ne kadar başarılı olsa da genelde alışılan versiyonları tercih edilir. Ama bazı coverlar var ki en az şarkının özgün hali kadar, belki ondan daha çok sevilir. İşte bu şarkılardan biri “Love, Reign o’er Me”.

Efsanevi İngiliz rock grubu The Who’nun 1973 tarihli altıncı stüdyo albümü ve ikinci rock operası olan Quadrophenia’nın kapanış şarkısı “Love, Reign o’er Me” Roger Daltrey’nin eşsiz sesiyle müzik tarihinin en unutulmaz şarkıları arasında yerini aldı. Bu muhteşem şarkıyı yeniden yorumlayacak müzisyenin en az Daltrey kadar eşsiz bir sese sahip olması gerekirdi. Bu isim Eddie Vedder’dan başkası olamazdı herhalde. 2006 yılında aktör Adam Sandler, Pearl Jam’in Los Angeles’taki konseri sonrasında gruba Reign Over Me adlı film için “Love, Reign o’er Me” şarkısını coverlamasını önerdiğinde Eddie Vedder büyük bir hayranlık duyduğu Pete Townshend ve Roger Daltrey’den onay almadan Sandler’ın teklifini kabul etmemiş. Pearl Jam şarkıyı 2006 yılında Ten Club’a özel Noel single’ı olarak yayınladı. Şarkı ayrıca Reign Over Me filminin bitiş jeneriğinde yer aldı.

Pearl Jam “Love, Reign o’er Me”ye konserlerinde defalarca yer verdi. Bu canlı performanslardan en iyisi olan VH1 Rock Honors: The Who performansını izlemeden geçmeyin.