Vanishing Twin – The Age of Immunology (2019)

Kaybedilmiş geleceklere yakılan bir ağıt, çoğulcu rüyalara bugün bile inananların film müziği, Sun Ra ile Ennio Morricone‘un yönetici kurulda yer aldığı bir ütopya diyarı… The Age of Immunology, bunların hepsi ve daha fazlası. Biz demiyoruz, Vanishing Twin diyor. Hem de 5 farklı dilde diyor: Londra merkezli grup, her biri farklı ulustan 5 üyeye sahip, hepsi de yeri gelince kendi kültürlerini müziğe başarıyla entegre ediyor.

Özgürlüğün gücüne inanan ekip, albümü alışılmadık yerlerde, alışılmadık koşullarda kaydetmiş. Açılıştaki “KRK (At Home In Strange Places)” Hırvatistan adası Krk’ta, canlı performansın bir iPhone ile kayda alınması sonucu ortaya çıkmış örneğin. Aynı isimli şahane Fransız animasyon filmine saygı duruşu niteliğindeki “Planete Sauvage”, epik duruşlu “You’re Not An Island” ve insanı tedirgin edici bir sükunete sürükleyen “Invisible World” ise Sudbury kasabasında, terk edilmiş bir değirmende icra edilmişler. Kim bilir sadece grupta saklı daha ne hikayeler vardır. Bu özgürlüğü dinleyene de geçirebilmek, The Age of Immunology‘nin en büyük başarısı.

“Language Is A City (Let Me Out!)” lisana konulan sınırları yıkmış olmanın verdiği güçten nemalanarak perdeyi kapatıyor. Önceki albümlerine Choose Your Own Adventure adını vermeleri boşuna değilmiş diye düşünüyor, sıradaki sergüzeşti beklerken The Age of Immunology‘nin fütüristik kabile tınılarını 2019’un hoş sürprizleri listesine yazıyoruz.

PUANLAMA: 9/10