Uzun Bir Aradan Sonra Karşınızda Yeni Teklileri İle The Whitest Boy Alive

The Whitest Boy Alive, 2003 yılında başladıkları müzikal yolculuklarına 2014 yılında resmi internet sitelerinden yaptıkları bir paylaşımla son verdiklerini duyurmuştu.

Grup, 2017 yılında solisti Erlend Øye’nin kırkıncı yaş günü kutlamasında davetlilere sürpriz bir konser verdiklerini, basgitartist Marcin Oz ve klavyeci Daniel Nentwig’in kırkıncı yaş günlerinde de bu sefer halka açık bir konser planladıklarını müjdelemişti. Her ne kadar olası bir geri dönüşün sinyallerini vermekten kaçınarak, “Bu konserden sonra geri dönmek gibi bir planımız yok.” deseler de geçtiğimiz yılda biri Şili’de, diğeri de Arjantin’de gerçekleşen iki konserle birlikte sekiz yıldır korunan bu sessizliğin bozulacağı mesajını yavaş yavaş vermiş oldular.

Arjantin konserlerinin üzerinden dört ay geçmemişti ki, on bir yıllık ara sona erdi ve The Whitest Boy Alive geçtiğimiz hafta yeni teklileri “Serious”’u dinleyicilere sundu. Buenos Aires’te kaydedilen teklinin kapağında yine bir Geoff Mcfetridge illüstrasyonuna yer verildi. “Serious” ile dinleyicilerini her zamanki sakin, temiz ‘sound’u ve Geoff Mcfetridge’in eski albümlerden tanıdığımız minimal çizgileriyle karşılayan The Whitest Boy Alive, 2009’da çıkardıkları Rules’tan bu zamana kadar geçen yılları adeta yaşanmamışçasına yok sayıyor.

“Serious” yıllar sonra çıkmış bir tekli olarak tek başına kalacak mı, yoksa bu geri dönüş yeni parçalarla perçinlenecek mi bilinmez ama grubun sevenlerinin şimdiden yeni parçalar için heyecanlanmış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Grup bu yıl 27 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında Danimarka’da gerçekleşmesi planlanan Roskilde Festivali’nde çalacaklarının da duyurusunu yaptı fakat ne yazık ki festival biletleri çıktıktan kısa bir süre sonra tükendi.