Unknown Mortal Orchestra – Sex and Food (2018)

Hazırlayan: Tarih: Temmuz 29, 2018

Pazar biranızın baloncukları bardağın diplerinden yüzeye her nasıl aceleyle ve yarışarak çıkıyorsa, günü bir o kadar yavaşlatmak isteyenlere looplara alınası bir çalışmayla geliyoruz. Söz konusu albüm, son hız kafa açıcı ve Lo-fi’nin gizli efendilerinden diye tabir edilen Unknown Mortal Orchestra’ nın bu sene Nisan ayında çıkardığı Sex and Food. Psychedelic pop alanında gereğinden fazla underrated olarak yer alan UMO, 2010 yılında Ruban Neilson tarafından kurulan enteresan bir indie rock grubu.

UMO’nun şarkılarının kasvetli, sade ve ürpertici bir havası var. Kendisinde fazlasıyla var olan old-fashioned solipsizm felsefesinin verdiği gazla sürekli var olmaya çalışıyor olmasından mütevellittir ki Multi-Love‘ın ardından dördüncü albümü Sex & Food ile yeni topraklar keşfetti ve bunu bizlere kadar getirdi. Bir benmerkezcilik ancak bu kadar güzel olabilirdi. UMO’nun nihilist şarkı sözlerinde yalnızlık o kadar yaygın ki orada şarkı söyleyen birinin dahi varlığını unutuyorsunuz. Zaten klostrofobik bir ruha sahip olan Neilson bu albümlerle daha iyi ya da daha kötüsü olana kadar tüm empatiyi ve dünyevi rengi ortadan kaldırıp insüler seslerin ve ruhsal yabancılaşmanın davetkar bir füzyonuna hareket ettiriyor dinleyenleri.

Hızımı alamayıp hepsini saymamaya dikkat ederekten söyleyeyim ki über fantastik videoları içinde Swim and Sleep (like a shark), So Good At Being In Trouble, Can’t Keep Checking My Phone, Secret Xtians aşırı dikkat çekiyor. Şarkı sözlerindeki kapalılığın aksine sahne enerjileri ise fazla iyiymiş. Gelirse eğer kaçırmamanız gereken gruplardan biri.

Baloncukların burnunuzu minik minik ıslatmasına izin verin ve bugün UMO dinleyin.

Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background