Umut Adan – Bahar (2019)

Jack White bundan 5 sene evvel İstanbul’a konsere geldiğinde açılış grubu olarak bizzat Umut Adan‘ı seçmişti. Adan, Anadolu rock şarkılarına getirdiği yorumlarla o vakitlerde dikkatimizi çekmişti. O gün bugündür atacağı ‘büyük adım’ı bekliyorduk, o da geldi sonunda. Hem de White Stripes‘ın Elephant albümünün arkasındaki isim Liam Watson’un eş yapımcılığında geldi Bahar.

Şimdilerde İtalya’da ikamet eden Adan, ilk uzunçalarını oluşturan şarkıları Londra’da kaydetmiş. Aşık Mahsuni Şerif‘in “Arabam Kaldı”‘sı ve Fikret Kızılok‘un “Zaman Zaman”‘ı albümün vizyonuna güzelce oturmuş. Geriye kalan orijinal şarkılar günümüz Türkiye’sinin hesabını tutarken güzel kelamlar etmeyi biliyor. Öyle ki bu güzergahında sağlamca yürümeye devam ettiği takdirde Adan’ı ileride çağdaş bir ozan olarak değerlendirmemiz mümkün. “Bandırma Başkent Oldu”‘nun sözlerine bakalım misal: “Kula kul olan zihniyetler / Topumuzu paketleyecekler / “Bandırma başkent oldu / Dolar 15″, diyecekler / Ve gül gibi sümbül gibi / Alimallah bülbül gibi / Yaşarsın gizli bahçende / Beğenmezsen geçmiş olsun”.

Şimdiden uluslararası basında kendine genişçe yer bulan Bahar, Anadolu rock’ı dünyaya tanıtacak yeni bir temsilciyi hepimize müjdelemiş gibi gözüküyor. Bu durumdan da oldukça memnunuz açıkçası. Çeşitlilik ve bolluk, bir sahnenin yaşıyor olduğunun iki işaretidir. Ya da belki de bir ikinci ‘bahar’ın. Yar gibi, yoldaş gibi kollarımıza sarılan güneşe selam olsun.

PUANLAMA: 8/10