Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra Mart’ta Yeni Albümüyle İstanbul’da!

Modern dünyanın sorunlarına yükseltikleri seslerle, yaktıkları umut ışıklarıyla ve protest müzikleriyle Godspeed You! Black Emperor’dan tanıdığımız Efrim Menuck ve yakınları tarafından 1999’da yan proje olarak hayata geçirilen Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra, geçtiğimiz Ocak 21’de yeni albümü Fuck Off Get Free We Pour Light On Everything’i dinleyiciye sundu.

İsmi daima Post Rock ile anılsa da bu akımı antika bulan grup, Kollaps Tradixionales (2010)’dan itibaren Post Rock etkilerini giderek üzerinden atmaya başladı. Grubun bünyesinde olduğu Constellation Records da albümü Hardcore, Blues, Garage ve hatta Dark Metal etiketiyle tanıttı. Yaklaşık 50 dakika boyutundaki albümde, grubun ilk günlerinden bu yana aşina olduğumuz sürelerde 3 uzun ve 3 kısa olmak üzere toplamda 6 şarkı bulunuyor.

Avrupa turnelerinin İstanbul ayağında 13 ve 14 Mart’ta Salon İKSV’ye de uğrayacak olan grubun biletleri şu sıralar satışa sunuldu. Ayrıca 13. Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında 17 Şubat’ta gösterime girecek olan Come Worry With Us belgeseli ile grubun evli çifti Efrim ve Jessica’nın evliliği, çocuklarının sanatla ne denli iç içe girdiğini yakından izleyebilir, Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra’yı konser öncesi bir de bu yönüyle seyredebilirsiniz.

İlker Günaydın