The Ringo Jets – Yadigâr EP (2019)

“Herkesin yabancı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Kimsesiz ve de garip. Tutmuş, bir bardak içkiye sığınmışız. Hayatımızı, evet hayatımızı bir bardak şaraba esir etmişiz. (…) Gidiyorum, evet gidiyorum. Ama bir gün hiç kimsenin haberi olmadan gideceğim bu dünyadan. O zaman kimse kovamayacak beni, hiç kimse!”

Yeşilçam’ın gizli efsanelerinden Yadigâr Ejder‘in bu repliği, üzücü biçimde kendi ölümünü de önceden haber veriyordu. Ancak hazin yaşam öyküsünden ardında kalan filmler, belli ki uzun süre daha izleyenlere ilham vermeye devam edecek. Neticede The Ringo Jets geçtiğimiz günlerde ilk Türkçe teklisi “Yadigâr Ejder”i yayınlayarak hepimizin yüzüne gülücükler kondurdu. Hem taptazeydi duyduğumuz şey, hem de TRJ’ten başkası yapsa aynı tadı vermezdi.

Yadigâr‘ın diğer Türkçe parçası, 70’li yıllarda Esmeray‘ın “Ayrılık Olsa Bile” ismiyle Türkçeleştirdiği İtalyan progresif rock grubu Delirium şarkısı “Jesahel”in yepyeni bir yorumu. TRJ’nin kültürler arası konumunu vurgulamak için oldukça iyi bir seçim kısacası. Bu iki şarkıya ilaveten “Black Sheep” gibi daha klasik TRJ sayılabilecek bir enerji deposu ile “The Light” isimli uysal bir güzellik de mevcut. Görünen o ki Yadigâr grubun dünü, bugünü ve geleceği. Öyle retrospektif bir seyir sunuyor dinleyene.

Ferment Records etiketiyle yayınlanan Yadigâr grubun sıradaki işlerine bakalım nasıl yol verecek?