The Raconteurs – Help Us Stranger (2019)

Geçtiğimiz sene yayınlanan ‘ortaya karışık, hisler de karışık’ albüm Boarding House Reachten bu yana Jack White‘ın sıradaki hamlesini merak ediyorduk. Kendi plak şirketi Third Man Records’u büyütmekle uğraşırken bulduğu ilk fırsatta bir The Raconteurs plağıyla karşımıza çıkmasına muhtemelen itirazı olan yoktur. Bu durum, o özlediğimiz dans edilesi blues rock şarkıları da geri dönüyor demek çünkü. Eğer beklenti buysa, Help Us Stranger‘ın bize fazlasıyla yardımı dokunuyor sahiden.

Grubun diğer yarısı Brendan Benson burada, Jack Lawrence ve Patrick Keeler hakeza. Dördü birlikte 11 senelik bir hasreti başarıyla gideriyorlar. “Bored and Razed” can sıkıntımızı giderip bizi yavaşça dans pistine davet ediyor, “Help Me Stranger” ilk dinleyişte bünyeyi sarsarak kenarda oturmaya devam eden son kişilerin de aklını çeliyor. Folk müzik soslu “Only Child”‘la ufak bir istirahate çekiliyor, “Don’t Bother Me” ile yeniden hareketlenip neredeyse headbang yapıyoruz.

Yolculuğun buradan sonrası sürprizlere açık. Piyanolu ve duygu yüklü “Shine The Light On Me” ile daha da melankolik, Eagles’vari “Somedays (I Don’t Feel Like Trying”)“‘in ardından seçkinin tek cover parçası, Donovan imzalı “Hey Gyp (Dig The Slowness)” geliyor. Bir film ya da dizi sahnesinde kullanılsa anında patlayacak 5-6 şarkıdan sadece biri kendisi, yalnız belki de yeterince The Raconteurs tadı yok. Halis muhlis rock’n roll parçaları “Sunday Driver”, “Live a Lie” ve “What’s Yours Is Mine”‘ın arasında bir başka balad/blues rock kırması güzellik “Now That You’re Gone” gizli. En büyük sürpriz ise yolculuğun varış noktasında: “Thoughts and Prayers” ilerledikçe açılan, folk’tan blues’a, country’den rock’a albümün tüm içeriğini tek seferde kazana atarak harikulade bir canavar yaratıyor.

Neticede Help Us Stranger, birçoğu yıllar sonra da hatırlanacak, tanıdıklığından güç alarak insanı dansa kaldıracak kıpır kıpır bir çalışma. Jack White’a veya Raconteurs’a yeni başlayanlar için de, yıllardır şefkat besleyenler için de birebir. Bir iki şarkıda haddinden fazla tanıdık da tınlamasa kusursuz olacak bir blues ve rock’n roll evladı. Zor zamanlarda yardımsever bir el arayanlar kaçırmasın.

PUANLAMA: 8/10