The National – I Am Easy To Find (2019)

The National daima tarif edilmesi güç duygulara hitap eden bir grup olduysa da I Am Easy To Find‘a hiçbirimiz hazır değildik. Zira 16 şarkısıyla diskografilerinin bu en epik duruşlu üyesi, bir The National albümünden daha fazlası olma özelliği taşıyan ilk The National albümü. I Am Easy to Find, Matt Berninger ve ekibinin de aktör kadrosunda yer aldığı bir tiyatro oyunu.

Teşbih sanatından daha somut delillere dayanırsak, albümle aynı adı taşıyan Mike Mills imzalı kısa filmi yönlendiren müziklerdir I Am Easy To Find. Söz konusu filmin başrolündeki başarılı oyuncu Alicia Vikander‘ın karakteri, doğumdan ölüme giden yolculuğunda aynı surette yol alırken bizi bize anlatan hikayesini izliyoruz. İşte bu hikayenin şarkıları, sansürsüz halleriyle I Am Easy To Find‘ı var ediyor. Veya tam tersi. Tanımsızca süregelen bir simbiyotik ilişki söz konusu. Film albüme, albüm filme çıkıyor.

Belgeleri göstererek film dedik, teşbihen tiyatro oyunu dedik, biraz da müzikteki aktörlerden bahsedelim. David Bowie’yle yaptığı ortaklıklardan tanıdığımız Gail Ann Dorsey‘e daha albüm yayınlanmadan ilk tekli “You Had Your Soul With You” ile merhaba demiştik. Kendisine Sharon Van Etten, Kate Stables, Lisa Hannigan gibi süper yetenekli isimler eşlik ediyor. Öyle ki şarkıların yarısında Berninger kadrajdan çekiliyor, sahne bu isimlerin oluyor. Birden fazla vokal/anlatıcı kullanma tercihi, ilk dinleyişte biraz dikkatimizi dağıtsa da işleyişi yavaş yavaş kanıksıyoruz.

The National tarzı, bu teatral yolculukta yer yer şekil değiştirse de bazı şeyler görünüşe göre baki. Grubun 2011 yılından beri konserlerde çalarak güncellediği “Rylan” klasik The National tınısıyla albümün zirve anlarından biri. Yine 2 senedir konser konser gezinen “The Pull of You”, sonunda stüdyo versiyonuna kavuşabilmiş. Bir başka zirve anı “Not In Kansas”, 7 dakikaya yaklaşan süresiyle insanı oradan oraya savurmayı iyi biliyor, demo hali ise Berninger’a göre 10 dakikayı buluyormuş, merak ettik doğrusu. Heyhat, daha bu güzelliği kafamızdan atamamışken post-rock sularına meyleden “So Far, So Fast” ile bir kere daha afallıyoruz. Böyle özel anlarda albüm, tam anlamıyla bir soundtrack hissi veriyor. Alışkın olduğumuz şey bu olmasa da kabulümüzdür!

Bir indie rock albümü için 65 dakika aşırı bir süre kabul edilebilir, ancak çoktan belirttiğimiz gibi I Am Easy To Find bundan çok daha fazlası. Bir hikaye, ‘o’ hikaye, bulunmayı bekleyen hepimizin, hiçbirimizin hikayesi. Katman katman kazılası bir güzellik abidesi. Tüm hüznü ve mütevazılığıyla parıldıyor.

PUANLAMA: 8.5/10