The Flaming Lips – American Head

The Flaming Lips‘e zaafı olanlarımız muhtemelen bu zaafını asla aşamayacak, ekip ne yaparsa yapsın “Acaba bu defa nasıl bir fantezi alemine dalıp nasıl hüzünlerle boğuşmuşlar”, diye şöyle bir göz atacak. Kendilerine has saykodelik deryada her zaman hedefi on ikiden vuramasalar da daima ilgi çekici kalabilen bu tayfa bugüne dek 24 saatlik şarkı da kaydetti, pandemi sonrası balonlar içinde konser de verdi sonuçta. Her şey beklenir.

Bakalım bu defa ne yapmışlar? Yine hayallere dalmış, acayip düşler yaratmışlar elbette: Efsanevi müzisyen Tom Petty‘nin avare gençlik yıllarında kendisine komşu bir evde oturduğunu öğrenen solist Wayne Coyne “Tanışıp beraber müzik yapmaya başlasaydık neler olurdu?” diye düşünmüş ve bu senaryodan çıkabilecek farazi anekdotlar üstüne şarkılar karalamış, biraz da hakiki hatıralarından serpiştirmiş Steven Drozd ile birlikte. Sonuç? Asit tripleriyle bezeli, Americana müziğinin enerjisinden beslenen, blues’un hüznünden bolca nasibini almış bir güzellik.

“Will You Return/When You Come Down”, “Flowers of Neptune 6”, “Mother I’ve Taken LSD”, “Mother Please Don’t Be Sad” duygusal ağırlığı altında bir çırpıda ezileceğiniz türden şarkılar, heyhat The Flaming Lips külliyatında biraz öngörülebilir, sürprizsiz kaçıyorlar. Daha yaratıcı dönemeçler arıyorsanız araya country dokunuşları ve hip-hop beat’leri serpiştiren “You N Me Sellin Weed”, autotune’u Lips algoritmasına başarıyla yediren “Brother Eye“, grubun şimdiye kadarki en anaakım ve içinde şaşırtıcı zarafet barındıran işlerinden “Assassins of Youth“, tümüyle konuk vokal Kacey Musgraves‘in sürüklediği “Watching The Lightbugs Glow” gibi başka harika şarkıları seyre dalabilirsiniz. Diyeceğimiz o ki American Head‘te herkese göre bir şeyler var.

The Soft Bulletin ve Yoshimi Battles the Pink Robots gibi şaheser The Flaming Lips eserlerini akla getiren, yer yer cesur adımlar da atmaktan çekinmeyen bir çalışma American Head. Grubun geçmişine aşinaysanız düşünmeden atlayın, yok eğer buralarda yeniyseniz belki de Lips evrenine giriş biletinizi bulmuşsunuzdur.