Kıyı yeni tasarımı ile karşınızda! Karşılaştığınız sorunları iletişim bölümünden bize bildirebilirsiniz.

Swans’tan Yeni Albüm ve Yeni Film Geliyor

Müzik tarihin en ‘büyüleyici derecede kaotik’ oluşumlarından Swans, malumunuz, Michael Gira‘nın pek sevdiğimiz bir evladı. Gira Swans’ın kurulduğu günden bu yana vakti gelince grubu bir nevi ‘reenkarne’ ediyor, farklı bir kadroyla farklı bir sound’un peşine düşüyor. Bu alışkanlığa istinaden 2017’de Swans’ın bir nevi üçleme işlevi gören son albümlerini (The Seer, To Be Kind, The Glowing Man) oluşturan kadroyla yollarını ayırmış, yeni bir sayfada vuku bulacak yeni sergüzeştlere göz kırpmıştı.

Yeni Swans albümüne dair detaylar yavaş yavaş netleşmeye başladı. Facebook sayfasından aralıklı olarak yeni bestelerinden enstantaneleri takipçileriyle paylaşan Gira, Swans imzası taşıyan yeni kayıt için acayip bir konuk kadrosu toparlamış: Doğaçlama müzik ekibi The Necks, İsveçli gotik savaşçı Anna Von Hausswolff ile kardeşi Maria, ses mimarı Ben Frost, Berlinli bestekar Yoyo Röhm, sevgili eşi Jennifer Gira, Swans emektarlarından Kristof Hahn, Bill Rieflin, Thor Harris, Larry Mullins ve daha fazla isim bu yeni albümde karşımıza çıkacak.

Anna ile Maria Von Hausswolff stüdyoda.

10 demo şarkıdan mürekkep, kısıtlı sayıda üretilen What Is This? CD’sindeki çalışmaların geliştirilmiş bir versiyonu olacak albüm, son derece vokal merkezli ve ‘akustik’ tınlayacakmış. Projeyi hayata geçirmek göreviyle Gira, geçtiğimiz aylarda 2500 adet What Is This? kopyasını hayranları için satışa çıkardı. Elde edilen gelirler kayıt sürecinde kullanılacak, hayranlar da karşılığında yaratıcı şekillerde ödüllendirilecek: Albüm künyesinde bir ‘idari yapımcı’ sıfatı, özel tasarım tişört ve ayrıcalıklı ön sipariş fırsatları bu ödüllerden bazıları.

Haberler bununla da sınırlı değil: Swans’a dair çekilecek ilk belgesel film Where Does A Body End? yolda. 2010’dan beri grubun canlı performanslarını kaydeden ve bu vesileyle gruba dair büyük bir birikime sahip olan Marco Posia, yönetmen koltuğuna oturdu. Hem Swans’ın, hem de Swans’ı var eden Gira’nın hayatına değinecek belgeselin gayesi, türün klişelerine boyun eğmektense farklı ve orijinal bir sanat eseri olarak grubu daha geniş kitlelere tanıtmakmış. Üstelik Thurston Moore, Karen O ve daha fazla isim da bu filmde yer alacak. Şimdiden dünya çapında bazı gösterimleri duyurulmuş belgesel burada da bir şekilde gösterilir mi, henüz bilmiyoruz.

Şimdiden senenin en özel projelerinden biri olacağı neredeyse kesin gözüken yeni Swans albümünü merakla bekliyor, enteresan olacak gibi duran belgeseli de hafızamıza not ediyoruz.