Söyleşi: Purling Hiss

Mike Polizze’in psychedelic garaj rock projesi Purling Hiss, uzun bir aranın ardından yeni albümleriyle karşımızda. Drag On Girard yarın Drag City etiketiyle yayımlanıyor. Öncesinde albümün hikâyesini öğrenmek için kendisiyle sohbetimize buyrunuz.

Fotoğraf: Kathryn Lippman

Nasılsın şu aralar?

Mike: İyiyim, çok sağ ol!

Drag on Girard uzun bir aranın ardından gelen ilk stüdyo albümünüz. 2017’de ve 2019’da EP’ler yayımlamıştınız, ancak bu pandemi sonrası dönemde gelen ilk çalışmanız. Sanatçılar için cehennem gibi geçen o süreci nasıl atlattın?

Durmadan müzik yazdım durdum. Bu albümdeki parçaları hazırlamaya pandemiden hemen önce başlamıştık, karantinada durmamız gerekti. O zamandan bu yana 2020’de ilk solo albümümü, 2021’de ise diğer grubum Birds of Maya ile yeni albümümüzü yayımladım. 2022 uzun bir aradan sonra ilk kez hiçbir şey yayımlamadığım yıl olarak kayıtlara geçti. 2023’te sahalara dönmek güzel!

Bu albümde hangi enstrüman ve araçları kurcaladınız?

Bazı şarkılarımız hazırdı, bazı şarkılarımızın ise kaba bir taslağı vardı ve doğaçlamaya hazırdı. İki farklı provada kayıt aldık, birini 2 inçlik bir teybe, diğerini doğrudan Protools’a kaydettik. Uniform Stüdyo’da Jeff Zeigler ile kayıt aldık, stüdyo kısmında uzun süredir bize yardımcı olan bir arkadaşımızdır. İki provada da kullandığımız harika mekanik ekipmanları var, onlardan teybe kayıt almıyorken bike yararlandık. Yaklaşımımız “stüdyoda konser” havasıydı biraz. O odada performans sergiledik denebilir. İkinci yarıdaki bazı şarkılar ise doğaçlamaydı.

Müzik kariyerinin kalanı boyunca pedallarından sadece birini kullanabilsen hangisini seçerdin?

Muhtemelen distortion pedalı.

Kayıt sürecini üç kelimeyle ifade edebilir misin?

Canlı, doğaçlama ve eğlenceli. İçeri girip bir konserde nasıl takılıyorsak aynen öyle takılmak süperdi. Ne kadar rafine bir şey yaptığımızla, mükemmel sonuç almakla ilgilenmedik.

Bu albümden yazıp kaydetmesi en kolay ve en zor iki şarkı hangileriydi?

Muhtemelen üstünde en çok çalıştığımız şarkı “Yer All In My Dreams” idi, en zor olarak onu seçeceğim. En kolayı demeyeyim de, en doğaçlaması “Drag on Girard” idi. Albümde özel bir şekilde belirdi, provasını almamıştık.

Geçtiğimiz birkaç yılda sanatçılar az turneye çıkıp daha fazla üretecek vakit buldı, haliyle bol bol yeni eserle karşılaştık. Pandemi sonrası dönemden bazı favori albümlerin hangileri oldu?

Sun Ra Arkestra 2022’de bir albüm yayımlamıştı. Philadelphia’dan arkadaşlarımı içeren Rosali ve Heavenly Bodies gibi grupların son albümlerini sevdim. Buralardan bir klasik rock grubu olan Bang de yakında yeni şarkılar çıkaracak. Hemşehrilerimi bir övmesem olmaz.

Hızlı bir oyun, hile yapmak yok: Müzik arama geçmişinde gözüken son üç ismi yazabilir misin?

Sun Ra Arkestra, Wayne Shorter, John Coltrane.

Şarkı sözlerinden birini bundan 100 yıl sonra anına dikilecek bir taşa yazdırabilsen hangisini seçerdin?

Bilmiyorum.

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Röportaj için teşekkürler!

Purling Hiss’in Bandcamp sayfasına şuradan göz atabilirsiniz.