Solange – When I Get Home (2019)

2019 yılının şu ana kadarki en iddalı albümü Saint Records üzerinden Solange Knowles’dan geldi. Kayıt sürecinde verdiği röportajlarda Solange’ın doğduğu yer olan Houston Texas’tan ilham aldığı ile ilgili küçük ipuçları bırakan Solange 4. Albümü olan When I Get Home ile bizlerle “Houston State of Mind”ı paylaşıyor. Albümü tamamen kendi insiyatiflerini alarak hazırlayan şarkıcı müzikal olgunluk dönemine girdiğini hepimize hissettiriyor. Albüm oldukça geniş bir müzik skalasına yayılmış; cosmic jazz, hip-hop, spiritual jazz ve R&B tınılarına sahip.

Albümde bir sürü işbirliği olsa da en çok öne çıkan isimler Pharell Williams, Gucci Maine, The Dream ve John Carroll Kirby gibi isimler oldu. Houston çıkışlı rapçiler Devin The Dude ve Scarface gibi lokal sesleri de albümünde misafir eden Solange ayrıca alternatif müziğin az bilinen isimleri ABRA, Standing On The Corner ve Animal Collective’den Panda Bear ile ortak çalışmaları ile albümüne yepyeni sesler katmış.

When I Get Home aslında Solange’dan Houston’a bir ahde vefa olmuş. Ufak yamalar ile bir bütünlüğe kavuşan albüm şehrin geçmişini bugününü ve geleceğini anlatan ufak nüanslar ile dolu. Albümdeki tekrarlayan melodiler meditatif bir ruh hali yaratıyor. Solange kız kardeşi Beyonce’nin gölgesinden çıktığını ve kendi müzikal yolunda gittiğini zaten geçmiş albümlerinde bize hissetiriyordu, ancak bu albüm bize tamamen Solange’ı anlatıyor. Özellikle Almeda, Dreams ve My Skin My Logo benim kendi playlistime attığım ve zaman içinde kültleşeceğine inandığım şarkılar oldu. Korkusuzca Texas’daki ırkçılıktan ve siyahi olmanın özellikle popüler kültür yüzünden insanların üzerinde yarattı etkiyi anlattığı Almeda ve Mad parçaları ile ırkçılara karşı sessiz bir çığlık gibi yükselen vokaller beni gerçekten albümün en çok etkileyen kısımları oldu.

Albüme eşlik eden Solange’ın gözlerinden doğup büyüdüğü şehri anlatan bir kısa film çalışması da var. Albümü tamamlar nitelikte olan kısa filmin teaserı için Solange’ın twitter paylaşımı

https://twitter.com/solangeknowles/status/1101611142374477825

Filmin tamamı apple müzik üzerinden yayınlandı; merak edenler ise buraya