Soft Machine – Hidden Details (2018)

Hazırlayan: Tarih: Eylül 23, 2018

Soft Machine, İngiliz kasabası Canterbury’den doğma progresif rock sahnesinin yıkılmayan kalelerinden. Belki 30 küsur senedir yeni albüm çıkarmadılar, ancak seneler sonra çıkarınca da bunu 70’lerde grupta varolan 3 üyeyle birden yaptılar: Müthiş geri dönüş Hidden Details‘ta eski topraklardan John Marshall, Roy Babbington ve Joh Etheridge’a rastlıyoruz, yanlarına bir de Robert Fripp‘in öğrencisi Theo Travis’i almışlar. Gözler grubun en meşhur üyesi Robert Wyatt‘ı aramıyor değil, ancak kendisi şimdilik emekliye ayrıldığından hakkıdır diyor, çok kurcalamıyoruz.

İlk Soft Machine albümünün neredeyse 50. yıldönümüne denk gelen Hidden Details‘te saklı bir şey yok, her şey meydanda, atak halinde. Ama detay çok. Bir köşede yeni gamlara yedirilmiş, bir nevi güncellenip yeni doğmuş Soft Machine bestelerine rastlamanız işten bile değil. “The Man Who Waved At Trains” mesela, ilk halini 1975 tarihli Bundles albümünde görmüştük. Burada toprağındaki her tohum yeniden değerlendirilmiş. 1970 çıkışlı Third‘de yer alan, inanılmaz derecede İngiliz bir isme sahip “Out Bloody Rageous, Pt. 1” yeni kadronun ellerinde adeta ışıldıyor. Yeni detaylar ise yepyeni şarkılar, ırmaklar meydana getirmiş. Kapanıştaki “Breathe” ise tabiri caizse bu ırmaklardan beslenerek kendi yaşamına kavuşuyor.

Progresif soslu hür cazın son dönemlerdeki iyi örneklerinden biri Hidden Details. Arka planıyla, bu derece kıymetli bir geri dönüşü temsil etmesiyle hepten değere biniyor. İlgilileri ıskalamamalı. Bunca seneden sonra hala ilk günkü gibi genç kalmanın sırrını bir ara üyelere sormak lazım. O ırmaklar nereden akıyorsa biz de altında yıkanıp arınmaya muhtacız.

PUANLAMA: Özgürleştirici/10

Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background