Sevdaliza

Hazırlayan: Tarih: Şubat 23, 2017

-
-
-
-

Hazırlayan: Bahar Bozacı

Tahran’dan Rotterdam’a uzanan bir hayatta kalma mücadelesi. Bu mücadelenin kahramanı Sevda Alizadeh, Hollanda Milli Basketbol takımı oyuncusuyken duygularının peşinden gitmeye karar veriyor ve verdiği mücadeleden filizlenen sanatını bizlerle paylaşan Sevdaliza doğuyor. Basketbol gibi profesyonel bir spor dalından edindiği disiplini müzik çalışmalarında da sürdürdüğünü röportajlarında dile getiren sanatçı, duygunun her formundan, insanlardan, yönetmenlerden, filmlerden, söz yazarlarından fotoğrafçılara kadar çeşitli sanat dallarından ilham alıyor.

Yayınladığı şarkılarıyla birlikte The Suspended Kid ve Children of Silk isimli iki EP albümü de bulunan Sevdaliza, alternatif R&B türünde müzik yapıyor. Bununla birlikte müziğini tek bir türle sınırlamak mümkün değil. İkonik seks sembolü’nün görünmeyen u/mutsuzluğuna sözleriyle tekrar hayat veren Marilyn Monroe isimli şarkısı ise Trip-hop türüne kayıyor. Şarkı sözleri kadar video klipleri de oldukça sanatsal ve dikkat çekici. “Human” isimli şarkısının video klibinde meraklı gözlerin ortasında sahneye seks sembolü olarak bu kez Sevdaliza çıkıyor. Karanlık elektronik tınıların içinde düşünmeye sevk eden güçlü sözleriyle bu fütürist ortamın yargılayan bakışlarının tam ortasında Sevdaliza’nın güzel sesini duyuyoruz;

I am human / Nothing more than human’’

Sevdaliza’nın şarkı sözleri genellikle İngilizce olsa da son olarak Donald Trump’ın bazı müslüman ülkelere vize yasağı getiren kararnamesine tepki olarak Farsça söylediği ‘’Bebin’’ isminde bir şarkı yayınladı. İlk stüdyo albümü olacak ISON’in ise bu yıl içerisinde yayınlanması bekleniyor.

O, kendi bakış açısını, yaşadıklarını ve deneyimlerini paylaşmaktan korkmayan, sınırları olmayan bir sanatçı. Kendi kültürü ile harmanlayarak ortaya çıkardığı sanatını sözleri, video klipleri ve müziğiyle tam bir uyum içinde var ediyor. Müziğinde hissedilen İran kültürünün doğal bir özgünlük katması ise kaçınılmaz.


Hani belki paylaşmak istersin diye...

Okumaya devam et

#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background