Seçmece: 5 Güzel Kültür Sanat Podcast Serisi

Evlerimizde yeni bir yaşam düzenine uyum sağlamaya çalışırken vakit geçirmek için de eğlenceli kaynaklar arar hale geliyoruz. Güzel ve kaliteli zaman harcamak için başvurabileceğimiz en güzel formatlardan biri de podcast’ler elbette.

Günümüz dünyasının revaçta akımlarından biri olan podcast’in üretimi ziyadesiyle bol, bunca arzın içinde seçim yapmak da haliyle zorlaşabiliyor. Bu bolluğun içinden kulağımıza takılan beş kültür sanat podcast serisini sizler için alfabetik sırayla ayıkladık. Kimisi yolculuğuna yeni başladı, kimisi ise yıllardır aramızda.

Bu ufak seçkinin herhangi bir kapsayıcılık iddiası yoktur. Dilerseniz yorumlarda kendi podcast önerilerinizi de paylaşabilirsiniz.

Kapak Görseli: Thomas James

Anlatsam Roman Olur

Sunan: Nida Dinçtürk

Tek Cümlede: Her bölümde farklı konuklar eşliğinde yarım saatlik kültür-sanat söyleşileri.

Tanıtım Yazısından: “Anlatsam Roman Olur’da Nida Dinçtürk, güncel kültür-sanat gelişmelerini takip ediyor, kültür-sanat dünyasından konuklar ağırlıyor.”

Foto Müze

Sunan: Gülderen Bölük

Tek Cümlede: Hemen her programıyla fark yaratan Açık Radyo’nun fotoğraf ile tarihsel hikaye anlatıcılığını başarıyla sentezleyen yayını.

Tanıtım Yazısından: “Osmanlı dönemi ağırlıklı olmak üzere Türkiye fotoğraf tarihinde bir gezinti… Eski gazete, dergi, fotoğraf koleksiyonu ve sayısız malzemenin kaynaklık ettiği programda, konusunda uzman olan bir çok konuk da ağırlanıyor. Osmanlı dönemi fotoğrafhaneleri ve fotoğrafçıları, dönemin fotoğrafa yaklaşımı, basın-fotoğraf ilişkisi, arşivcilik ve koleksiyonculuk programın ana konuları.”

Gerisi Hikaye Korku Konuşmaları

Sunan: Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy, Galip Dursun

Tek Cümlede: Korku kültürü üstüne 10 yılı aşkın bir arşive sahip entelektüel sohbetler.

Tanıtım Yazısından: “Gerisi Hikaye, Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun tarafından hazırlanan ve ücretsiz olarak sunulan bir podcast / yayın serisidir. Çağdaş Türk Edebiyatı’na, Anadolu Korku Öyküleri serisini kazandırarak çıktıkları yolculuğa, hem deneyimli hem de deneyimsiz pek çok yazarın korku türünde öyküler yazmasını destekleyerek sürdürdükleri antolojiler ve romanlarla devam eden üç kafadarın son numarasıdır Gerisi Hikaye!”

Kahveli

Sunan: Bü(s)k

Tek Cümlede: Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün her bölümünde başka bir konuğu ağırladığı tematik sinema sohbetleri arşivi.

Tanıtım Yazısından: “Umarız bu zor günlerde hepinizin sağlığı ve morali yerindedir. Karantina günlerinde boşluğumuzdan da faydalanarak uzun zamandır planladığımız Kahveli Podcast’i sonunda sizlere ulaştırabildik. Sinema dünyasından isimlerle bir söyleşiden çok sohbet havasında yaptığımız etkinliğimiz Kahveli’nin kayıtlarını temize çektik ve podcast haline getirdik. Elimizdeki kayıtlar yettiğince de her gün bir kayıt paylaşmayı planlıyoruz.”

Satır Arası

Sunan: Çağrı Sarıgöz ve arkadaşları

Tek Cümlede: Kitap okumayı ve yorumlamayı seven eski dostların sevdikleri eserler üstüne sohbetleri.

Tanıtım Yazısından: “Birbirini ilk gençlik yıllarından bu yana tanıyan bir arkadaş grubu olarak, her ay iki kitap okuyup, bu kitapları birlikte yorumlayarak muhabbetimizi sizlerle paylaşmak amacıyla Satır Arası YouTube kanalını ve Podcast’ini kurduk. (…) Biz sadece konuşan, gülen, eğlenmeye çalışan ve tüm bunları yaparken bir yandan da birbirinden öğrenen adamlarız. Belki sizler de aramıza katılırsınız ve sizden de bir şeyler öğreniriz umudundayız, zira birbirimizden sıkılmaya başladık.”