Rhye – Home

Prodüktör ve vokalist Michael Milosh ve Robin Hannibal tarafından 2013’te kurulan, ilk çıkardıkları Woman albümünden Openve “The Fall” parçalarıyla çıkış yapan ve günümüzde Milosh’un devam ettirdiği Kaliforniyalı R&B kolektifi Rhye’ın 2021 Ocak’ta bizlerle buluşturduğu son albümü Home’a bir bakış atalım dedik.

Rhye, The XX ve Cigarettes After Sex gruplarını çağrıştırıyor. Müziklerinin yanı sıra müzik videoları ile de adından sıkça söz ettiriyor.

Coachella, Pitchfork Music Festivali, Montreal Caz Festivali, Primavera Sound gibi büyük festivallerde boy gösteren oluşum, geçtiğimiz yıllarda 2 kere de Salon İKSV’de bizlerle buluşmuştu.

Home, smooth-soul, R&B funk melodilerine bulanmış 13 şarkıdan oluşuyor. “Intro“’dan “Outro“’ya kadar, yani albümün ilk ve son parçaları arasında adeta bir olay akışı var. Albüm giriş, uzunca bir gelişme ve sonuç şeklinde bir örgü kurmayı başarabilen bir parçalar bütünü ortaya çıkartıyor. Şarkıların kendisi kadar şarkı sıralaması da başarılı. Acelesiz melodilerden oluşmuş, belki seksi bir atmosfer yarattığı da söylenebilecek bir hissiyatı var. Yorgun geçen bir günün ardından konulan bir bardak kahve yanına iyi bir arkadaş olabilecek nitelikte. Kişisel favorim ise 3. şarkıBeautiful“.

Modern müziğin aranan temsilcilerinden biri haline gelen Rhye’ın son albümüne göz atmanızı önerir, keyifli dinlemeler dileriz.