Renk – Kıyı

Son güncelleme:

En baştan belirtmek gerek belki de: Bu Kıyı‘da bizim ekipten kimsenin imzası yok. Burada böyle hoş tesadüfleri severiz, adaşımız sahiden iyi bir şeyler başarıyorsa da daha bir mutlu oluruz. O halde demek ki bugün bu albümü dinleyen herkes halinden memnun kalacak, ne güzel.

Renk bundan 4 sene önce ilk teklisi “Sonsuz Karmaşa”yla karşımıza çıktığında ilgimizi hakkıyla kazanmıştı. “Çizgiler belirsiz bu dünyada/Renkler belirsiz bu dünyada” diyor, başka sayısız örnekten aşina olduğumuz ‘hisli rock’ hüznüne kendini seslerini katıyorlardı. Sahneler aracılığıyla kitlelerini genişlettiler. Bir noktadan sonra ansızın sessizliğe gömüldü grup, “Albüm üstüne yoğunlaşmanın vakti geldi,” dediler. Ve bugün nihayet bekleyiş meyvesini verdi, Kıyı gözüktü.

Renk’in Kıyı‘sı düşlerin evvela kırılıp sonra ruhu bu kırgınlıklarla eğittiği, güneşin batışını başka kıyılardan çok daha uzun süre gözlemleyebileceğiniz, “kaybolan bütün duyguların kuytuda saklandığı”, sadece kendiniz ve içinizdeki kıpırtılarla baş başa kalabileceğiniz bir sığınak vaziyeti görüyor. Kapak görselinin ima ettiği gibi balina kuyruğunda melankoli yüklü bir seyahate çıkarıyor sizi, karanlığa kendi alternatif karanlığını sunarak ışık işlevi taşıyor.

İnsanı bir içsel yolculuğa davet ederken misafirlerini yeniden ağırlamayı da iple çeken müzikler bunlar. Açılıştaki “Son Defa”, önceden yayınlanan “Özgürlük” ile “Kırmızı”, hiddetli gitar altyapısıyla dikkat çeken “Mekanik Hayat”, usulünce gerçekleşen kapanış “Renk” ve daha nice şarkı, tekrar tekrar dinlenip tüketilmeyi, birer yeraltı klasiği haline gelmeyi bekliyor sabırla, anlayışla, özlemle… Yeter ki duyulsun, görülsün, gönüllere katılsınlar.

Tarzı post, progresif ya da art rock olarak tanımlanabilecek Kıyı, her şeyden önce duygularını filtresizce karşıya aktarabilen bir yapıt. Kendisi ile ilgili olası bir bakış açısı da bu filtresizlikten geçiyor. Bir başka açıdan bakıldığında ise bize kendini duygularımızı anlattığı, bir ayna işlevi gördüğü söylenebilir. Üçüncü, dördüncü bakış açıları elbette başka dinleyicilerde bitiyor. Ankara’dan gelen bu kasvetli rüzgara karşı siz en iyisi hazırlıklı olun.