Regal Worm – Pig Views (2018)

Hazırlayan: Tarih: Ağustos 8, 2018

-
-
-
-


Sayamayacağınız kadar çok enstrümanı içeren bir başka progresif rock albümüne hoşgeldiniz: Mellotron, elektrik piyano, oyuncak piyano, keyboard, synthesizer, mandolin, stilofon, çançançan, lap steel gitar, saksofon ve daha nicesi… Üstelik bunca zamazingonun yüzde doksanını tek bir adam çalıyor: Jarrod Gosling adlı bu deli İngiliz’i bir diğer projesi I Monster‘da dinlemiş olabilirsiniz. Orada arkadaşı Dean Honer‘a eşlik ediyor. Regal Worm ise doğrudan onun çocuğu, sanki tek kişilik bir ordu.

Gosling’in kapasitesi aslında her türlü müzikte deneyimli olmasından geliyor: Gençliğinde metal dinlermiş Gosling, bir süre sonra sıkılmış, indie müziğe merak salmış. I Monster da o yıllarda doğmuş. Sonradan Aphex Twin‘e sarmış, Moby‘yle çalışmış, Pulp‘a remiksler yapmış. Yarı deneysel, yarı progresif Henry Fool grubunda yer almış. En sonunda -kısmen bir süredir elinde bulunan Mellotron’unun verdiği ilhamla- 2010’ların başında kendi prog projesini hayata geçirmiş. İçinde caz, folk, hatta post-punk izleri taşıyan Regal Worm, işte böyle birike birike ortaya çıkmış.

Kapağında da Gosling’in imzasını taşıyan Pig Views, destansı bir içeriğe sahip: Şarkı sözleri Kuzeyli vampirlerden, yanardağlardan, olası şeytanlar gibi “gayet bilindik” mevzulardan bahsederken “The Dreaded Lurg” gibi uzun, oyun havası taşıyan besteler sizi masaların üstünde dans ettiriyor. Sanki bir Ortaçağ Avrupası destanının içine çekilmişsiniz de en yakın handa köylüyle güzelce içip halaya kalkmışsınız gibi… Bir-iki yavaş parça hariç albümün genelinde garip bir enerji var ve tüm garipliğine karşın pozitif kalabiliyor. Bu pozitif atmosferin yaratılmasında katkısı olan konuk müzisyenleri de alkışlamak lazım: Saksafonlarda ve flütte büyük katkısı olan Mick Somerset-Ward,  bir diğer saksafoncu Louis Atkinson, arpta Graham McElearney ve akustik gitarıyla Peter Rophone.

Oradan buradan ilham alırken taklitçilik yerine yeniden inşaya yoğunlaşmış Gosling bu üçüncü Regal Worm çalışmasında. Bir solo projeyi dinlediğimize inanmak zor, daha çok bir grup icrası hissiyatı yaşıyoruz. Yabancı diyarlardan gelen bu ekstazik duyguları deneyimlemek katıksız bir keyif oluyor haliyle.

PUANLAMA: 8.5/10


Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


Okumaya devam et

#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background