Rats On Rafts – Excerpts From Chapter 3: The Mind Runs A Net Of Rabbit Paths

Rats on Rafts hayli uzun isimli üçüncü stüdyo albümlerini 5 yıllık uzun bir süreçte ortaya çıkarmış. Bu sürece Franz Ferdinand ile Japonya’da çıktıkları turne, şahsi yaşanmışlıklar ve bir pandemi gibi ilginç bir olaylar dizgesi sığmış. Deneyimlerini ve izlenimlerini yavaş yavaş, sabırla yoğururlarken Excerpts From Chapter 3: The Mind Runs A Net Of Rabbit Paths‘e son halini vermek de gittikçe zorlaşmış, ancak bir şekilde işin içinden çıkmışlar.

Hollandalı ekip 13 şarkılık bu seçkide Scott Walker, Moondog, Van Dyke Parks, Wire, Joy Division, Neu! gibi hepsi birbirinden farklı şahane isimlerden de ilham almış. Aynı anda avangart ve pop hassasiyetleri süzgeçten geçirmeleri, ortaya hayli akılda kalıcı bir müzikler bütünü koymuş. Türe post-punk deyip geçmek de mümkün, noise-psyche ya da krautpop gibi uyarlama tanımlara girmek de. Wire’ın yıllar önce kaydedip yayınlamadığı bir punk marşı gibi seyreden “Tokyo Music Experience“, akıcı progresif düzenlemesi ve anlatısal doğasıyla “The Rise and Fall of the Plague“, şamanik/stoner kaygılara sahip bir Pixies’i andıran “Where is My Dream?” albümden bazı favorilerimiz.

Rats on Rafts yeraltı sahnesinde emin adımlarla büyüyen, elemanlarının sinerjisi yüksek bir ekip. Bir bakın, enerjik bir moddaysanız iki dakikada kendinizi kıpır kıpır bulabilirsiniz.,