Porcupine Tree’den 12 Yılın Ardından İlk Tekli

Modern progresif rock sahnesinin en önemli aktörlerinden Porcupine Tree, 12 yıllık bir aranın ardından Harridan isimli yepyeni bir tekli paylaştı. Steven Wilson, Gavin Harrison ve Richard Barbieri, bu tekliyle sadece 24 Haziran 2022’de yayımlanacak yedi parçalık yeni Porcupine Tree (PT) albümünün değil, Kuzey Amerika ve Avrupa turnesinin de müjdesini vermiş oldu.

İngiliz grup, sosyal medya hesaplarından CLOSURE / CONTINUATION adındaki yeni albüm hakkında şöyle bir açıklama paylaştı: “Harridan ve birkaç başka parça, Incident piyasaya çıktıktan sonra başta PT2012 olarak adlandırılan, daha sonra PT2015 ve PT2018 olarak isim değiştiren ve yavaşça büyüyen bir bilgisayar dosyasında, bir sabit diskte yaşıyorlardı. Bu parçaların orada olduklarını bile unuttuğumuz zamanlar da oldu, bizi nereye götüreceklerini görmemiz için başımızı ağrıttıkları zamanlar da. Bitmiş parçaları dinlerken, bunların grup dışındaki hiçbir işimize benzemediği açıktı; müziğin arkasındaki insanların kolektif DNA’sı, bu parçaların açık bir şekilde bir Porcupine Tree albümü oluşturduğu anlamına geliyordu. Tüm bu DNA’nın Harridan’dan aktığını duyacaksınız.”

Harridan için PT’ye özgü birçok öğeyi barındıran 8 dakikalık epik bir parça diyebiliriz. 5/4’lük yırtıcı bir bas riffi ile başlayan parça, gelecek dakikaları “kemerlerinizi takın” diyerek işaret eder gibi. Gavin Harrison’ın İsviçre yapımı saatleri çağrıştıran bir zamanlamayla çaldığı davulları, yıllar sonra yeni bir PT parçasında duymak eminim birçok PT hayranını mutlu etmiştir. Öte yandan, Steven Wilson son dönemdeki pop ağırlıklı işlerinden memnun olmuş olacak ki, parçadaki vokallerde kullanılan efektler, Wilson’ın son solo albümü The Future Bites’a çok benzer nitelikte. Bunun yanında, görseller, yazı tipleri ve video dikkate alındığında, PT’nin gelecek albümünün The Future Bites ile olan benzerlikleri daha çok göze çarpıyor. Ne var ki, Harridan’ın pop ile uzaktan veya yakından alakası yok. Özellikle Wilson’ın Grace for Drowning albümünü beğenenlerin bu parçadan keyif alacağını düşünüyorum. Dur-kalkları, şiir gibi davulları, güçlü gitarları, şaşırtıcı armonik değişimleri ve tekinsiz synthleriyle Harridan, PT’nin 2022 yazında yayımlanacak albümü için beklentileri arttırıyor.

Meraklısı için şu bilgileri de verelim: Grup 5 Kasım’da Avrupa turnesi biletlerini satışa sunuyor. Maalesef, Türkiye listeye dahil değil.