Ouzo Bazooka – Transporter (2019)

sUri Brauner Kinrot bu toprakların yabancısı değil. Daha meşhur olan grubu Boom Pam, senelerdir Selda Bağcan ile yurt içinde ve dışında ortak konserler veriyor. Ouzo Bazooka adlı bu projesi nispeten yeni. Boom Pam gibi Bazooka da müzikal yolculuğuna İsrail’den çıkıp Anadolu’ya ve Balkanlar’a varıyor, saykodelik müziğin kıvılcımlarını da yakıt olarak kullanıyorlar. Transporter için güzide yerli firma Tantana Records ile anlaşmışlar, haliyle muhtemelen adlarını bundan sonra çevremizde daha sık duyacağız. Temennimiz de bu olmalı!

Sabit kadro üyeleri Kinrot, Ira Raviv, Dor Koren ve Dani Ever Hadani‘ye ek olarak “Killing Me” şarkısında pek tanımadığımız Engin İbrahim imzasının bulunması, gözümüze takılan güzel detaylardan. Transporter da gücünü detaylara yaslayan albümlerden. Albüm yayımlanmadan birkaç hafta önce dinleyebildiğimiz “Space Camel”, bu ayrıntılardan biri. Progresif rock’ın “Canterbury scene” adlı kendine has bir şubesi varsa, Orta Doğu bölgesiyle kaynaştığı bir ‘marka’ sahnesi de olmalı diye düşündürüyor insana -ki olmadığını da aslında kimse söylemedi, belki sadece adı konulmamıştır, kim bilir?

Açılıştaki “It’s A Sin” akla aynı adlı Pet Shop Boys klasiğini getirse de kısa sürede dinlediğimiz orijinal bestenin coşkusuna bırakıyoruz kendimizi. Defalarca dinlenecek bir albümün ipuçları saklı bu önsözde. Rock’n roll, oryantal müzik, sazlar, serseri türküler ve saykodelilik kol geziyor “Trip Train”‘de, “Relax”te, “Revolution Eyes”‘da ve daha nicesinde. Kapanıştaki “Falling”, Alex Turner‘dan Roy Orbison‘a, oradan da Hindistan’ın semalarına uzanıyor, yolculuk en bitmesin dediğimiz anda bir mola veriyoruz.

Malum, King Gizzard da bir senedir yeni albüm yayımlamıyor. Eğer onlara uzak olmayan bir şeyler arıyorsanız, Ouzo Bazooka’yı seyre dalmak için bir saniye bile düşünmeyin. Bazı anlarda canımızın içi Avustralyalıları fazlasıyla andırsalar da kendi yollarında büyüyüp serpilme sinyalleri gösterdikleri de kesin. Anadolu rock’ın ve genel çerçevede oryantal müziğin ikinci baharını yaşadığı bir dönemde giderek sesini yükseltecek bir ekibin ayak sesleri bunlar.

PUANLAMA: 8/10