Morrissey 20. Nobel Barış Ödülleri Konserinde sahne alacağını açıkladı

2013 Nobel Barış Ödülleri Konser programı ve katılımcıları açıklandı. Konser 11 Aralık’ta Norveç’de yer alan Oslo Spektrum’da gerçekleşecek. Her yıl ödüller onuruna verilen konserde klasik müzikten rap’e kadar performanslar sergileniyor.

Nobel Barış Ödülleri, Alfred Nobel‘in vasiyeti doğrultusunda 1901‘den bu yana her yıl 10 Aralık‘ta Norveç parlamentosu tarafından seçilen Nobel Komitesi tarafından verilen ödüllerdir. Adaylar “Ulusların ve halkların kardeşliği, silah ve orduların azaltılması, ve barış kongreleri düzenlemek için en çok çaba sarfeden kişi, kişiler veya kuruluşlar” arasından seçilir. Alfred Nobel‘in iyi bir amaç için gerçekleştirilmesini dilediği ödüllerin zaman içinde başlangıç amacından uzaklaştığı ve anlamını yitirdiğine silah şirketlerinin sponsorluğunda düzenlenmesinden tutun da ödül kazanan isimler arasında katliamlardan sorumlu olan isimlerin, savaşlardan sorumlu devlet başkanlarının yer almasına kadar bir çok örnek verilebilir. Nobel Barış Ödülleri konseri ise 1994‘de 11 Aralık‘ta düzenlenmeye başlanmıştır. Konserde yer alan sanatçılar adaylarla ilişkili değildir, sanatçılar genellikle Ekim ayında açıklanır. Ayrıca her yıl Norveç Radyo Orkestrası ana orkestra olarak sahne alır. Konserde ödül kazananın çalışmasının anlatılmasından sonra ödülü kazanan ile bir röportaj yapılır. Ayrıca ödülün kazananı konserde bir konuşma yapar. Duruma göre kazanan ismi ve çalışmasını yansıtmak amacıyla konsere eklemeler yapıldığı da bilinmektedir.

Bu yıl 20.’si düzenlenecek etkinlikte Morrissey, Omar Souleyman, Mary J. Blige, James Blunt, Jake Bugg, Timbuktu, Zara Larsson ve Envy performansları yer alacak. Konserin sunucu ismi olarak ise Claire Danes seçildi. Yardımcı sunucunun kim olacağı ise henüz açıklanmadı.

İngiltereli efsane müzisyen Morrissey konserde üç şarkı seslendirecek. Morrissey’ye sahnede eşlik edecek olan isimler Jesse Tobias (bas),  Boz Boorer (gitar), Gustavo Manzur (klavye), Solomon Walker (bas) ve Matthew Walker (davul) olacak.

9 Grammy ödüllü Marry J. Blide, Grammy’e defalarca aday gösterilen James Blunt, İsveçli rap sanatçısı Timbuktu, Suriyeli etnik müzik sanatçısı Omar Souleyman, Norveçli hip-hop ikilisi Envy, İsveçli genç müzisyen Zara Larsson ve henüz 19 yaşında olmasına rağmen oldukça başarılı bir kariyere sahip olan Jake Bugg ile bu yılın Nobel Barış Ödülü Konseri  için beklentiler oldukça yüksek.

Konser BBC1’dan canlı olarak yayınlanacak.

Seray Şan