Nils Frahm – Graz

Nils Frahm’ın, her yılın 88. günü olarak belirlenen ve bu sene 29 Mart’a denk gelen Piyano Günü’nde, ‘genç halinin duyulmamış kayıtları’ndan oluşan Graz isimli albümü Erased Tapes etiketiyle yayımlandı. Parçalar 2009 yılında Mumuth, Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde kaydedilmesine rağmen gün yüzüne uzunca süre çıkmamış.

Bunca zaman bu kayıtları duyamamamızın sebebi, Frahm’ın Graz kayıtlarına dair ”Benim çok daha genç bir versiyonum gibi geliyorlar ve o zamanlardaki müzikal ifadelerimi, bugün yeniden ifade etmeye çalışmak imkansız olurdu” şeklinde bir düşünceye sahip olması.

Yakın arkadaşlarının Graz kayıtlarının arada bahsini geçirmesi ve albümdeki bazı parçaların biraz daha farklı halleri ile Spaces gibi diğer albümlerinde yer alması gibi olaylar sonrası, ‘yarattığınız her parça, müzik, sizi bir şekilde yeniden buluyor’ gibi bir kafaya giren Frahm, Dünya Piyano Günü’nde, Graz kayıtlarını nihayet bizlerle buluşturdu.

Frahm’ın en bilindik şarkılarından biri olan “Hammers“’ın da içinde olduğu bu albüm, 9 parçadan oluşuyor ve 38 dakika.

Piyano Günü hakkında da kısaca bilgi vermek gerekirse: Nils Frahm öncülüğünde, dünyanın 4.5 metre uzunluğundaki en büyük piyano tasarımı Klavins 450’yi hayata geçirmek amacıyla başlıyor bu gün. Sonrasında bir çok piyano sever tarafından ilgi görüyor ve düzenli olarak kutlanmaya başlıyor. Piyano Günü resmi sitesinde her yılın 88. günü konserler, keşfedilmemiş sanatçıları ortaya çıkarma adına hazırlanan playlist’ler, konserler gibi etkinliklerle kutlanıyor. Yılın 88. günü kutlanmasının sebebi ise klavyede 88 tuş bulunması.