Nektar – The Other Side

Nektar progresif rock sahnesinde efsaneler arasında anılırken niyeyse asla yeteri kadar ön plana çıkarılmayan bir ekip. Bunun temel nedeni muhtemelen halihazırda türün fokur fokur kaynadığı yetmişler İngiltere’sinde serpilmiş olmaları. Bu onyılda yetişmiş onca harika grup varken hangi birine yoğunlaşacağını bilemiyor insan. Buna karşın Remember the Future adlı, 1973’ün müzik listelerinde 19. sıraya kadar tırmanabilmiş, daha geniş kitlelerce tapılan bir başyapıt ortaya koymayı başarmış bir ekip var karşımızda. Bir esere odaklanıp kalmakta ise diğer eserlerin unutulması tehlikesi yatıyor, Nektar da geçmişi boyunca bu durumdan mustarip oldu. Yazık oldu doğrusu, zira bu sene çıkan yeni albümleri The Other Side içlerinde 50 yıl sonra bile süren bir cevher olduğunu kanıtlıyor.

O bildiğimiz progresif-saykodelik-space rock üçlüsünü bir potada eriten Nektar tınısı, ilk şarkı “I’m On Fire” ile hala formda olduğunu başarıyla ortaya koyuyor, hatta sözlerde vücut buluyor. İkinci şarkı “Skywriter“ın cazibesi ise çok daha üst boyutlarda, daha ilk temasın ardından aklınızda kuvvetlice yer ediyor, kendinize şarkıya tüm inancınızla eşlik ederken buluyorsunuz. Daha bu erken şoku atlatamadan ilk birkaç dakikası kusursuz bir pop şarkısı formatında seyreden “Love Is / The Other Side” arzı endam ediyor. Bu tatlı ve romantik işin popülerleşip bir aşk marşı haline gelmesinin önündeki iki engel 17 dakikalık süresi ve çok daha karmaşık -ama yine de büyüleyici- ikinci yarısı olsa gerek. “Drifting” nispeten sert tonuyla bizi uzayın içinde başarıyla sürüklüyor, ardından gelen bir başka sürükleyici parça “The Devil’s Door” synth bezeli bir geçiş parçası olan “The Light Beyond”a bağlanarak bizi albümün tek ve güzide baladı “Look Thru Me”‘ye teslim ediyor. Kapanış “Y Can’t I B More Like U” akustik ağırlıklı yapısıyla albümün duygusal yükünü kararlı biçimde derleyip topluyor, grubun özündeki yaşanmışlığı ve hüznü dışarı vuruyor.

The Other Side‘ı sene sonunda yılın en iyi progresif rock çalışmaları arasında görecek olmamız işten bile değil. Her yanıyla eskimeyen bir enerji ve ilham sergileyen bu 8 şarkı, bir-iki dinlemeyle unutulamayacak güzellikler barındırıyor içinde. Türün sevdalıları ıskalamamalı.