Kulaktan kulağa yayın, Nekropsi geri döndü!

İstanbul sahnelerinin özlenen nev-i şahsına münhasır gruplarından Nekropsi son albümü Aylık’ı tamamladı.

89’da Necropsy adıyla kurulan grup başlangıçta trash metal icra etse de daha sonra Nekropsi adını alarak experimental progresssive’e yöneldiler.  İlk albümleri Mi Kubbesi’ni 1996’da çıkaran grup daha sonra Sayı 2:10 Yılda Bir Çıkar’ı 2007’de ve üçüncü albümü Nekropsi 1998’i 2010 yılında yayımladı. Nadiren performans veren  topluluk bu performanslarla da dinleyicilerini kendilerine bağlamakta oldukça usta.

1996’da çıkardıkları 16 şarkılık Mi Kubbesi albümü ile Türk deneysel müzik tarihinin en önemli işlerinden birine imza attılar. Grubun bu albümle yarattığı etki hala hafızalardan silinmemiştir. Uzun sessizlikleri ve nadir performansları ile dinleyicilerini sabır konusunda bir hayli eğittikten sonra dördüncü albüm Aylık’ı her ay bir şarkı üreterek 2013 sonunda tamamladılar. Aylık, grup üyelerinin evlerinde kaydettiği ve mail yoluyla oluşturulan 11 şarkılık bir albüm. Her şarkıyı bitirir bitirmez siteleri üzerinden “sıcak servis” eden Nekropsi konser kayıtları, stüdyo doğaçlamaları ile oldukça samimi ve bir o kadar da zor bir süreci tamamladı. Her şarkıyı bir ay içinde üretme sınırı grubun alışkın olmadığı bir deneyim yaşamasına fırsat sunsa da aslında bu oldukça riskli bir üretim şekli. Albümü dinlerken bu riskten etkilenmediklerini ve süreci grubun çok iyi müzisyenlerden oluşması sayesinde tamamladıklarını hissettik.

Albüm kapağı seçimlerinde daha önce de oldukça başarılı işler çıkarmış olan Nekropsi, Aylık’ın kapaklarında da yine şarkılarla bütünleşen seçimler yapmış. Tüm şarkılara hem siteleri hem de Bandcamp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Seray Şan

[bandcamp width=100% height=120 album=2503061837 size=medium bgcol=ffffff linkcol=0687f5]