Göğe Yükselen Fısıltılar Moby’i İşaret Ediyor

Çoğu müzisyen için uzun soluklu bir kariyer tükenmişlik, ilham eksikliği, kendini tekrarlamak gibi sıkıntılarla birlikte gelse de Moby kesinlikle onlardan biri değil. 

Her zaman canlı, asla uyumayan, partileriyle ünlü New York’u terk edip Los Angeles’a taşınan Moby için yaşlandığı söylentileri dolaşmakta ancak biz onun evcimen yanını gördüğümüz bir albümle karşılaştık.

Bildiğimiz gibi alkolle arası oldukça iyi olan Moby yaklaşık sekiz yıl önce ayık olma kararını aldığından bu yana biraz sessizleşti. Terk edilmiş bir adamın yeni yıl gecesinde ankesörlü bir telefondan sevgilisini arayışı telefonun bir adam tarafından açılmasıyla 1995’de başlayan alkol, parti, iniş ve çıkışlı on yıllık serüveni bitirmek pek kolay olmasa gerek. Ayık gözlerle New York’a baktığında büyük iş adamları, ürkmüş sanatçılar ve asla uyumayan bir şehirle karşılaşan Moby başka bir yerde yaşayabilir miyim sorusunu düşünmeye başlamış. Zira yetenekli sanatçımız için doğduğu New York uzun bir dönem vazgeçilmez şehir olarak kalmıştı.

Turne sırasında yaptığı bir liste ile şehirleri sıralayan Moby (kışları sıcak, doğaya istediğinde kavuşabileceği, konuk odalarıyla ev diyebileceği bir yapıya sahip, tuhaf sanatçılar ve yazarlar barındıran ama çok da uzak bir yer olmayan) sonunda Seattle, Vancouver, Austin, L.A gibi mini bir listeye kavuşmuş. Daha sonra Beachwood Kanyon’da gördüğü tuhaf, eski bir kaleye tutulan  Moby evi satın aldıktan sonra restorasyon çalışmalarını tamamlayıp Innocents‘ ın çalışmalarına başlamış.

 

Bu taşınma halinin albümün yaratım sürecini doğrudan etkilediği aşikâr. New York gibi haşarı bir şehirden L.A’in evcimen kollarına uzanan Moby diğer albümlerine nazaran daha yumuşak, daha sakin, daha ev gibi bir albüm yaratmış.

11. stüdyo albümü Innocents’i  evinde kaydeden Moby’nin deyimiyle evde, ev için yapılan bir albüm. Kahvaltı yaparken, salonda dolaşırken ya da uykuya giderken dinleyebileceğiniz bir albüm. Daha sakin ve daha samimi olan bu albümde New York’un dinamik tınılarını bulmanız pek mümkün olmayacak. Yani ismi gibi saf bir albümle baş başayız.

48. yaşını kutlayan Moby’nin uzun soluklu müzik kariyerinde ilk defa bir yardımcı yapımcıyla çalıştığı Innocents 12 şarkıdan oluşuyor.  Grammy ödüllü, U2, Björk, Muse, Oasis gibi isimlerle çalışan Mike Spike Stent’in doğru bir seçim olduğu konusunda Moby ile hemfikiriz. Ayrıca Wayne Cone (The Flaming Lips), Damien Jurado, Mark Lanegan (Screaming Trees, Queens of the Stone Age), Cold Specks, Skylar Grey ve Inyang Bassey albümde yer alan sanatçılar. Zamanının çoğunu stüdyoda yalnız başına geçiren Moby, bu albümde kayıt sürecine farklı sanatçıları dahil etmek istemiş. Ve albümde bulunan isimlerle çalıştığı için çok mutlu olduğunu, hep birlikte gurur duyduğu bir albüm ortaya çıkardıklarını ifade etmiş.

1 Temmuz’da web sitesinden duyurusunu yaptığı albümden çıkan ilk single A Case of Shame’de aynı gün youtube üzerinden dinleyiciye sunuldu. İkinci single The Perfect Life ise 10 Eylül’de dinleyicilerle buluştu. Albüm Ocak 2012-Haziran 2013 arasında kaydedildi. Ayrıca albümün artworkler’inde de sanatçının imzası bulunuyor.

Albümün tanıtım sürecinde L.A çevresinde canlı performanslar sunacağını belirten Moby, ileride daha detaylı ve büyük bir tur planlayabileceğinin sinyallerini veriyor.

Moby’nin yaşlandığını ve sıkıcı bir albüm sunduğunu ifade eden bazı müzik eleştirmenlerini özenle düzeltmemiz gerekirse, 31 yıllık müzikal kariyerine sahip, olgun ve özel bir adamı dinliyoruz.

Eğer Innocents albümüne yıldız vermeye kalkışırsak birkaç galaksiyi Moby’nin göğsüne kondurmak gerekebilir. Olgunluk çağında bir müzisyeni dinlemekten daha güzel şey olgunluk çağında Moby’i dinlemek olsa gerek.

01.Everything that Rises

02.A Case for Shame (feat. Cold Specks, back vocal Inyang Bassey)

03. Almost Home (feat. Damien Jurado)

04.Going Wrong

05.The Perfect Life  (feat. Wayne Coyne)

06.The Last Day (feat. Skylar Grey)

07.Don’t Love Me(feat. Inyang Bassey)

08.A Long Time

09.Saints

10.Tell Me (feat. Cold Specks)

11.The Lonely Night (feat. Mark Lanegan)

12.The Dogs

 

Seray Şan