Mammal Hands – Shadow Work (2017)

Modern jazz yeni gruplara doymuyor şu sıralar. Snarky Puppy ve GoGo Penguin gibi Mammal Hands de son dönemde güçlü bir çıkış yaptı, kendi hayran kitlesini büyütmeye devam ediyor. Kısacık kariyerine şimdilik 3 albüm sığdırmayı başaran Nick Smart (piyano), Jordan Smart (saksofon) ve Jesse Barrett (davul) üçlüsü, geçtiğimiz günlerde İstanbul’daki ikinci konserini de verdi. Alternatif müzik sahnesinde gördükleri ilgi büyük bir ivme kazanırken son çalışmaları Shadow Work de beğenimize sunuldu.

Gecenin gölgesi olur mu? Anlaşılan o ki olurmuş. Stresli bir günün ardından, yani bilhassa havanın karardığı saatlerde dinlenmeyi bekleyen bir kayıt var karşımızda. 50 dakikalık bir içsel huzuru keşif seansı olarak görebiliriz Shadow Work’ü. “Solitary Bee” ve “Transfixed” gibi parçalar katartik bir hissiyatı geçen süre boyunca adım adım inşa etmeyi hedeflerken “Black Sails” ve “Three Good Things” gibileri melodinin durgun büyüleyiciliği üzerinden devamlı bir enerji yayıyor insana. Kimi parçalarda üç müzisyenin dinamiğinin gerçek potansiyeline erişemediğini düşünmek de mümkün, daha fazlası da olabilirdi gibi hissediyor bir yanınız. Heyhat bu durum da grubun yeteneğini ve istese nelere kadir olabileceğini tescilliyor gözünüzde.

Shadow Work, önceki albümler Animalia ve Floa’ya kıyasla bir tık daha aşağıda bir eser olsa da kulak verdiğiniz her dakikaya değeceğine şüphem yok. Tecrübeyle onaylı bir şekilde kulaklığınızda günlerce döndürebileceğiniz, mütevazı biçimde kalite kokan bir iş. Bu yetenekli adamları burada tekrar ağırlamayı, hasret gidermeyi iple çekiyoruz. Belki bu esnada kült bir grubun büyüyüp güçlenişine de tanıklık ederiz.