Mac DeMarco

Hazırlayan: Tarih: Şubat 27, 2017

-
-
-
-

Hazırlayan: Atılım Kanat

Mac DeMarco ile ilk tanışmam “Salad Days” albümünden “Chember of Reflection parçasının rastgele karşıma çıkmasıyla gerçekleşti. Şarkının melankolik melodisini işittiğim anda gelen “Kimdir bu Mac?” merakı, özgün müzisyeni epey merak etmeme neden oldu. İlerleyen günlerde Mac’i daha iyi tanımaya başladım. 1990 yılında Kanada’nın Duncan şehrinde dünyaya gelmiş.

Büyüdüğü yer Edmonton Alberta’da lise yıllarında “The Meat Cleavers, The Sound of Love and Outdoor Miners” gibi rock grupları kurmuş. Liseden mezun olduktan sonra Vancouver’a taşınıp burada “Makeout Videotape” adında bir grup kurmuş. Bu grubun video kliplerini izledikten sonra, Mac’i daha da yakından tanımamanın elimizde olmadığını söyleyebilirim. Ayrıca bu grupla çalışmalarını hala sürdürmekte ve bana kalırsa Mac’in bundan sonra devam edeceği solo kariyerindeki sound’u “Makeout Videotape” ile yakalamaya başladığını söylemek oldukça yerinde bir yorum olur.

Bu süre zarfında psychedelic video kliplere yoğunlaşan Mac, kısa zaman sonra “Unfamiliar Records”la imzalanan antlaşma ile birlikte “Japandroids” adlı grupla ufak bir turne düzenlemiştir. Bu dönemden sonra Montreal’e taşınmış ve burda solo kariyerinin temellerini atmaya başlamıştır. Fakat müzisyen olarak çalışmayı başaramayıp, para kazanabilmek için tıbbi deneylerde ve yol döşeme ekibinde çalışmıştır. 2012 yılının başlarında kendi hazırladığı ilk solo çalışması olan “Rock and Roll Night Club” adında bir mini-LP çıkartmış. Bu projesiyle birlikte Captured Tracks adlı plak şirketini tam uzunlukta bir stüdyo albümü çıkartmayı isteyecek kadar etkilemiş, arından “2” adlı albümü piyasaya çıkmıştır. Eleştirmenler tarafından çok iyi karşılanan albüm, Pitchfork tarafından “En İyi Yeni Müzik” gibi ödülleri toplamıştır. Tembel müziğiyle yakaladığı bu başarıdan sonra Avrupa turnesine çıkmıştır. Turne kapsamındaki konserlerde “büyük ve deli kitleler” olarak tasvir ettiği hayranları çizdikleri bir çok resmi hediye etmiş ve DeMarco bunları evinin duvarlarına asmıştır. 2013 yılında video klip çalışmalarına yoğunlaşıp, “2” albümünde bulunan, “Annie, Cooking Up Something Good ve Robson Girl” gibi bazı şarkıların aranjmanlarını dinamik bir sound’tan uzaklaştırarak “2 Demos” adlı proje çalışmasını çıkartmıştır.

2014 yılının Ocak ayına geldiğimizde, Mac’in adını en çok duyurduğu hatta dünyaca ünlü talk show, “Conan”a davet edilmesine sebebiyet veren ikinci stüdyo albümü “Salad Days”i çıkartmıştır. Bir anda milyonlarca dinlenmeye ulaşan şarkılarının yakaladığı başarı sadece kitlelerce değil, müzik ekolleri tarafından da epey beğeni topladı. İkinci defa Pitchfork “En İyi Yeni Müzik” ve “2014 Polaris Müzik Ödülleri”nde kısa listede aday olmasıyla dikkatleri daha da üzerine çekti. Aslında bu kadar büyük bir başarı yakalamasına şaşırdığımı söylemektense, bunu beklediğimi söylemeyi tercih ederim. Çünkü abartıdan ve mecazi anlatımdan uzak “Biraz zaman harca, gün için hazırlan, yeniden doğdun. Biraz yalnız başına zaman geçir, daha iyi bir adamla gideceğini anla…” gibi sade cümlelerle kendini aktarabilen iyi bir söz yazarı, kendine has karakteristik sesi ve vokal biçimi, başarılı bir gitarist ve synthsizer kullanıcısı olması, şarkılarındaki  o tembel, yumuşak bas yürüyüşleri ve insana arkadaşlık eden melodileri bu başarıya adım atmasında önemli rol oynamış. Indie ve psychedelic rock ruhunu sadece müziği ile sunmakla kalmayıp bu karakteri, sarhoşluk hissi yaratan eşsiz görüntüler ve anlam verilemeyen ilginç olayları barındıran video çalışmalarında da yansıtmış.

Mac DeMarco’ya hayranlığımın üstüne eklenmiş 1 yıl sonrasında Mayıs 2015’te çıkan ve dört gözle beklediğim “Another One” mini albümünü çıkartmasıyla birlikte ölmeden önce izlenmesi gereken müzisyenler listemin en başında yer aldığını söylesem hiç de abartmış olmam sanırım. Bu albüm, Metacritic adında medya ürünlerinin incelendiği bir platformda “75/100” gibi tatmin edici bir skora imza atmış, Still in Rock’ta ise “Best of mini-LP” dalında 2015’in en iyi 3. mini albümü seçilmiştir.

Kullandığı gitar ve synthsizer tonlarının özgünlüğü, zihninden parmaklarına akan umursamaz atmosferin içselliği ve eşsizliği, geçtiğimiz Ocak ayında yine Captured Tracks’ın piyasaya sürdüğü, Mac’in Newyork’taki yatak odası çalışmaları olan “My Old Man” ve “This Old Dog” adında iki single çalışmasını merakla beklememe neden oldu.

“My Old Man”de şarkının alt tabakasında dönen ve bazı yerlerde yinelenen minimal seslerle biraz daha deneysel bir çalışma olduğunu, fakat “This Old Dog”un tam bir “alıştığımız Mac” projesi olduğunu söyleyebilirim.

Newyork’ta yaşadığı esnada birçok demo çalışmasına imza atmış fakat bunları tamamlayamadan geçtiğimiz yaz Los Angeles’e taşınmış. Burada verdiği bir röportajda muhabirin ‘Hiç köpeğin oldu mu?” sorusuna, “Aslında köpeğim olmadı, birçok kedim oldu fakat şarkı, This Old Cat olarak çalınmıyor” diye sempatik bir cevap vermiş. Ardından bu röportajda bahsettiği ve Mayıs 2017’de çıkartacağı albümü “This Old Dog”, bu iki single’ın ev sahipliğini yapacak ve görünene göre 5 farklı renkte plak formatında satışa sunulacak.

Fakat eklemeliyim ki, yeni albümün ne gibi bir müzikal altyapı içereceğini bu iki single çalışmasına göre tahmin etmektense, DeMarco’nun yatak odasından stüdyoya taşınacak demolarının bize taze bir müzik ziyafeti sunacağını beklemek, bu şarkılarla karşılaştığımızda çok daha verimli ve özgün hisler uyandıracaktır.


Hani belki paylaşmak istersin diye...

Okumaya devam et

#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background