Kurt Vile 16 Nisan’da Salon İKSV’yi ziyaret edecek

Kurt Vile (The War on Drugs), Smoke Ring for My Halo (2011)’nın ardından Nisan 2013’de yayımladığı Wakin on a Pretty Daze ile yeniden karşımızda. Son albümü kadar geniş kitlelere ulaşmamakla birlikte Smoke Ring for My Halo da oldukça başarılı bir albümdü. Fakat yeni albümün çok daha derin ve Vile’ın oldukça uzun şarkılarla kendini daha iyi ifade ettiği bir albüm olduğunu söylememiz mümkün.

Albümün dokuz buçuk dakikalık giriş şarkısı Wakin on a Pretty Daze akustik ile elektronik gitar tonlarının güzel bir denge içinde aktığı, sözleriyle paralel şekilde dinleyiciyi yaşamın sıkıcı monotonluğundan koparıp albümün içine sokan bir sıcak kapı. Albümün genel atmosferinden uzak olmakla birlikte gitar riffleriyle dikkat çekici KV Crimes çıkış şarkısı olarak seçilmiş. Sanki aynı yerde dolaşıp duruyor hissi veren KV Crimes dinledikten sonra bütün gün aklınızdan gitmeyen, kafanızın içinde durmadan dönüp dolaşan şarkılardan. Albümün diğer hatırı sayılı şarkıları ise yine oldukça uzun sayılabilecek iki şarkı; Girl Called Alex ve albümün kapanış şarkısı Goldtone. Kurt Vile’ın idealindeki ilişkiye dair görüşlerini anlattığı Girl Called Alex’in albümün en iyi sözlere sahip şarkısı olduğunu söylemek mümkün. Kapanış şarkısı Goldtone da açılışta olduğu gibi oldukça uzun bir şarkı. Bu güzel albümle uzun bir vedalaşmanın insana hiç de fena gelmediğini söylemek mümkün. Albümden yayımlanan iki video ise Never Run Away ve KV Crimes’a geldi.

Kurt Vile, Wakin on a Pretty Daze ile hem olgunluk hem de bir başucu albümü niteliğinde bir çalışma ortaya koyarak oldukça geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı. 16 Nisan’da Salon İKSV’yi ziyaret edecek olan müzisyen yeni ve eski şarkılarını dinleme fırsatı elde edebileceğiz.

Alpin Aksoy