Konusu Açılmışken “B’r Şeyler Eks’k”

Tür: Caz-Rap, Deneysel Müzik

Geçtiğimiz günlerde Çağıl Kaya’nın 2 Yaka Kısa Film Festivali açılış konserinden paylaştığı performanslarında yer verdiği B’r Şeyler Eks’k albümünden şarkılar, bu albümü dönüp tekrar dinleme isteği yarattı. Bu grupla ve albümle karşılaşmamış olanlar varsa diye, güzel bir buluşma yaşatma temennisi bu yazının ilhamını oluşturmakta.

B’r Şeyler Eks’k; Türkiye’nin tanınır ve çoğunlukla caz albümlerinde isimleri sıklıkla geçen müzisyenlerini [Çağıl Kaya (v), Volkan Öktem (d), Tamer Temel (ts), Serhan Erkol (as), Alper Yılmaz (b)] içeren kadrosuyla 2019 yılında kendi adını taşıyan ilk albümünü yayınladı. Albümün protest tavrı sadece sözlerinde değil notalarında da hissediliyor. Karşımıza, ülkemizde ilk kez böylesi nitelikli müzisyenlerce yapılmış bir caz-rap albüm çıkmış oldu. Tabi deneysel ve füzyon yapısıyla sadece caz-rap olarak tanımlamak yetersiz kalacaktır. Sözlerde politik duruş hiç esirgenmeden bazen açık bazense komplike metaforik örgülerle çevrili. Kimi zaman sözlerdeki bireysel arayışlar post-modern tavrı sağlamlaştırıyor ve güncel tutuyor.

Böyle nefis müzisyenler bir araya geldiklerinde enerjisi yüksek bir canlı performans grubu olmaları kaçınılmaz. Grubun şimdiye kadar parmakla sayılır sayıda konseri olsa da sahneler açıldığında performansları kesinlikle kaçırılmamalı.

Albümden Tavsiyeler

İyi Değilim İyi Olamam:

“Birileri katilim oldu, birileri katili tuttu!”
Hem atmosferiyle albümün ruhunu yansıtan hem sözlerindeki iğnelerle vicdanı sürekli ayık tutan sarsıcı bir şarkı.

Pis 7’li
:

Albümdeki en iyi rap örneklerinden, caz müziğin raple ne denli ahenkli tınladığını kanıtlayan bir şarkı. Çağıl Kaya’nın Türkiye’deki old school kadın mc’lerinden biriymiş gibi döktürdüğü şarkılardan biri. Düzenlemesiyle farklı ritim ve melodiler arasında gezdiren nefis bir eser.

Sessizlik:

Düzenlemesiyle rock tınılarını en çok hissettiren şarkı. Bir süre sonra akorlar tiyatral vokale uygun zemini yaratıyor ve vokal derdini en hisli şekilde doğrudan aktarıyor. Genel melodi oldukça keyifli ve  ilgi çekici.

Bi’ Bu Eksik
:

Elektronik tınılarla başlayan şarkı çok iyi rap performansıyla devam ediyor. Devamıysa albümün müzikalitesini yansıtan harika bir kompozisyon.