Konsere Dönüş #4: Beyaz Hayvanlar @kargART

Yavaş yavaş açıldığımız, yüz yüze etkinliklere kavuştuğumuz şu günlerde kapılarını yeniden açan mekanlardan ve ev sahipliği ettikleri konserlerden izlenimler…

Kadıköy’ün simge mekanlarından Karga Bar, mekanlar yeniden açıldığından beri pandemi öncesi günleri aratmayan dolu bir programla karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde bu program, Kadife Sokak sakinlerinden gelen anlamsız şikayetler sonucu sekteye uğrasa ve akabinde çoktandır müzik yasaklarıyla yaşadığımız şu gündemde dopdolu bir konser programı iptal edilse de dün kargART sahnesinde şahane bir geri dönüş konserine şahit olabildik.

Konserin başlamasına sayılı dakikalar kala kargART’a adım attığımızda insanların Beyaz Hayvanlar‘ı ne kadar özlediğini biletleri tüketmiş olmamızdan anladık. Hasan İnceler‘in direksiyonunda yön alan ve Erman Çağlar‘ın değerli katkılarıyla büyüyen grup; indie müzik hayranları, Youtube kanalı Kalt’ın takipçileri ve Uykusuz okurları gibi mizah tutkunlarını tek çatı altında toplayan bu iki kişilik kadrosuyla kendine alternatif sahnede değerli bir kült konum edindi. Tabi bu başarının altında öncelikle insanın içini ısıtan pek tatlı şarkılar yatıyor. Ortam da bu müziklere paralel sıcaklığıyla kısa sürede bizi kara kış gününde bir şömine misali kendine çekecekti.

Hasan İnceler sahneye adım attığında sevgi dolu sözler ve coşkulu alkışlarla karşılandı ve birbiri ardına güzel şarkılar icra etti. Şarkı aralarında sık sık tadından yenmeyen güzel monologlar kuran, bir noktada Kenan Doğulu’yu, anneannesini ve gezdiği parkı yad eden İnceler şarkılarını tüm samimiyetiyle sergileyen müzisyen sıradaki Beyaz Hayvanlar albümünden de ufak ipuçları verdi. Üstünde çalıştığı şarkıları sırasıyla değil, eş zamanlı geliştirdiğini belirterek henüz bitmemiş Dün, Bugün ve Yarın isimli bir şarkısını icra etti ve sahiden de şarkı bitmemişken “Şimdilik bu kadar” diyerek yarıda kesti. Böylesi komik ve eşsiz anlar tüm salonu eğlendirdi. Öte yandan konserin başlamasından kısa süre sonra gözümüz seyirciler arasında, az ötede dikilen birini seçecekti: Erman Çağlar.

Setin yarısında sahneye dahil olan Çağlar, “Merhaba arkadaşlar, konserime hoş geldiniz” şeklindeki ikonik giriş cümlesinin ardından kısa sürede gitarıyla bütünleşti. Adeta hayatını yaşıyordu kendisi, gitar tellerine sert bir rock’n roll icra ediyormuş gibi basıp kafasını sallarken işiteceğimiz sıradaki şarkının bir Iron Maiden yorumu olabileceği ihtimalleri üstünde durduk. Elbette tüm setlist Beyaz Hayvanlar şarkılarından mürekkepti; ikili birlikte Uğurla Beni‘den yola çıkıp Sihirli Lamba ve Öğütleri gibi daha eski güzelliklere uğradılar ve sonunda en popüler şarkıları Özünde Narin‘i yoğun istek üzerine bir kez daha çalarak konseri noktaladılar.

Konser sonrası hem İnceler hem Çağlar’la kısaca konuşma şansım oldu, zira daha yeni 90 dakikalık bir set bitirmemiş gibi bir enerjiyle anında salona geri adım atmışlardı. Hiçbir hayranlarının fotoğraf isteğini kırmayan ikili, sahnedeki kadar samimi enerjileriyle orada bulunan herkese unutulmaz bir akşam yaşattı. Kendilerinden gelecek yeni hamleleri sabır ve merakla bekliyoruz.

Müjdeler olsun, Beyaz Hayvanlar geri döndü.