Kerim Çaplı’nın ‘Kayıp’ Şarkıları

Jimi Hendrix’in eski dostu, Woodstock’ın yakın plandan şahidi, Shaft Kadıköy’ün efsanesi, her enstrümanın virtüözü, Amerika’nın Kim’i… 2004 senesinin son demlerinde aramızda ayrılan Kerim Çaplı‘ya layık olacak unvan çok, ama hiçbiri tek başına yeterli değil. En son Blue Blues Band‘de birlikte çaldığı Yavuz Çetin ile kendisine odaklanan Blue filmi vesilesiyle az daha olsa gündeme oturabildi, adını kendisini ıskalayan bir nesile duyurdu. İçinde bulunduğumuz şu günler ise bir kez daha onun günleri.

Blue‘da da bahsedilen, kaydedilse de asla yayımlanmamış o ‘Kayıp’ Kerim Çaplı albümü, temize çekilmiş haliyle artık dijital platformlarda. Üç vakte kadar ise CD ve plakta. İçinde tümü baştan sona Kerim Çaplı imzalı 8 şarkıya ek olarak bir de sürpriz var: Albümü gün yüzüne çıkaran oğul Ahmet Çaplı‘nın vokallerde babasına eşlik ettiği; dost meclisinden Gür Akad, Zafer Şanlı, İskender Paydaş, Batu Mutlugil, Akın Eldes ve Taner Öngür’ün enstrümanlarıyla kaydedilen ikinci bir “Muhtacım Sana” yorumu.

En son yine Blue filmi sayesinde “Kim Kurtarır Canımızı” isimli bir şarkısını keşfetmiştik Çaplı’nın. Burada hem o var, hem de yepyeni cevherler. Her şeyiyle çok özel duran bu projeden ne zamandır bahsediliyordu, sonunda -tıpkı yaratıcısı gibi- zamanda kaybolmuş o şarkıları Kayıp‘ta dinleyebiliyoruz. Bu harika haber, dileriz bizden bir dâhiyi daha da geniş çevrelere tanıtır.