Karşılaştığım Müzikler 7

2018 ne zaman ilerledi de Mayıs ayına geldik diye düşünmeden edemiyorum! Huzurlarınızdaki bu ay başı yazısı birkaç yazıdır olmadığı kadar dolu dolu oldu.

Baharın gelmesi Türk müzik piyasasını da hareketlendirmiş demek ki. Birbirinden sıkı işler ile karşı karşıyayız. Buyurun bir önceki yazıdan bu yana ne gibi işlerle karşılaşmışım hep birlikte bakalım.

Bölüm 1: Karşılaştığım tekliler (tabii videolu veya görselli olanlar)

Palmiyeler – Derine

Derine, benim favori Palmiyeler parçam olma yolunda hızla ilerliyor. Çok tatlı bir tekli, tarotlu klip de ayrıca güzel. Akdeniz adlı albümleri de yoldaymış, isimden kazandı zaten albüm şimdiden.

Can Güngör – Teselli

Can Güngör de Teselli adlı bir tekli yayınladı. Şahsi fikrim kendisinin bu çağın en yetkin müzisyenlerinden ve kesinlikle en önemli besteci-şarkıcılarından biri olduğu yönünde. Şarkının arka planında da birbirinden değerli isimler var. Sonbahara albüm de gelecekmiş, albümü heyecanla beklerken böyle teklilere denk gelmek çok iyi oluyor.

Ezgi Pekel – Uzağımda Olsan Bile

Bu listenin Garaj Müzik etiketli ilk işi ise Ezgi Pakel’den geliyor: Uzağımda Olsan Bile. Şarkının sözü, müziği ve düzenlemesi, Aykut Acarlar’a, klibi Bertan Uçar’a aitmiş.

Fikri Karayel – Yol (feat. Tolga Erzurumlu)

Fikri Karayel’in sesiyle ben biraz geç tanıştım, müthiş bir şarkıcı bence, 2014 çıkışlı şahane bir albümü varmış Zor Zamanlar adında. Ardından ise Yol adlı bu tekli gelmiş. Şarkının sözü müziği kendisine, düzenlemesi Tolga Erzurumlu’ya aitmiş. Her şeyiyle çok güzel bir tekli.

Nilipek. – Gözleri Aşka Gülen

Nilipek. naif sesiyle Gündoğdu Duran’ın unutulmaz eserini seslendirmiş, birilerini sevmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu en iyi anlatan şarkı olabilir Gözleri Aşka Gülen. Şarkıyı minimal bir düzenlemeyle kaydetmişler, çok da güzel olmuş.

Yiğit Seferoğlu – Tetik

Hay Bin Kunduz’dan beri takip ettiğim bir isim Yiğit Seferoğlu, geçtiğimiz günlerde Tetik adlı bir tekli yayınladı. Altyapılar, sözler, döngüsel hava gayet güzel. Dinleyiniz.

Sena Şener – Dostum Değil Uykular

Sena Şener her zamanki gibi güzel bir şarkı yapmış, etkileyici söyleyişi şarkının güzelliğini artırmış, Two:ThirtyFive da bu şarkıyı kliplendirmiş, mis gibi bir tekli ortaya çıkmış.

Sinem Güngör – Hayvan Hayran

Şarkının karanlık trip-hop havasındaki girişi nakaratla beraber daha sert bir yere kayıyor. Sinem Güngör uzunca bir aradan sonra yine sıkı bir tekli ile karşımızda.

Bölüm 2: Sadece YouTube’a saklanmış güzellikler

Şenceylik – Bomboş Pazar Günü | Başka Şarkılar

Şenceylik’in güzel şarkısı Bomboş Pazar Günü aslında bir canlı performans programıyla da tanışmamı sağladı. Dilerim siz de tanışırsınız, Başka Şarkılar’ın bir senelik dolu dolu da bir arşivi var.

Yank – Beraber Ama Yalnız | K İ T A P Ç I

Bazı performanslar var insan izlerken iyi ki bu performans kayıt altına alınmış, tarihe bir not düşülmüş diyor. Yank’ın Kitapçı’da gerçekleştirdiği Beraber Ama Yalnız performansı da tam olarak böyle bir şey, her yönüyle ibretlik.

NAZDRAVE X RAP feat. Ayben – Başkan

Listenin “hay maşşallahlar” dedirten bir diğer performans videosu ile karşı karşıyayız. Ayben yazmış, Da Poet müziğini yapmış, Çağrı Sertel düzenlemiş. Bir de icra heyeti var ki akıllara zarar. Ayben söylüyor, Da Poet bu kez turntable’ın başında, Çağrı Sertel, Serhan Erkol, Eylül Biçer, Cenk Turanlı ve Ediz Hafızoğlu da canavar gibi çalıyorlar! Video ise yine başarılı ekip Two:ThirtyFive’ın elinden.

Emre Akbay – Yitirdiğim

Emre Akbay’ın yazıp, bestelediği bu şarkı, girişteki akordeon sağ olsun, sizleri Balkanlara veya Kafkasya’ya götürüveriyor, artık her ne tarafı görmek isterseniz. Her zamanki gibi zarif bir parça Yitirdiğim.

Bölüm 3: Yeni çıkan canavar gibi albümler (tabii yine videolu veya görselli olanlar)

Ozan Sarohan – Ahval

Albüm: Güneşe Türkü (2018)

Bir süredir Ahmet Ali Arslan’ın müziklerinde karşılaştığımız kıymetli müzisyen Ozan Sarohan, Güneşe Türkü adlı pek güzel bir albüm yayınladı! Albüm her yönüyle çok güzel, içindeki isimler, üzerine harcanan emek, ortaya çıkan sesler. Çevire çevire yıllarca dinlenir.

Serin – Densiz

Albüm: Tesadüf (2018) – WBW Records & 25 Yapım

Serin, Tesadüf adlı beş şarkılık bir mini albüm yayınlamıştı, işbu Densiz parçası da o albümün ilk klipleneni. İlk dinleyişte dile dolanacak bir yapısı var, dinleyin, bence siz de seversiniz.

Dark’o Bairo – All Will Be Quiet

Albüm: Dark’o Bairo (2018) – M4NM

M4NM yine vurduğu yeri inletmeyi başaran bir projeyi karşımıza getiriyor. Dark’o Bairo, kendi adını taşıyan albümüyle etrafı yakmaya aday. Video da ayrı ateş ediyor.

Gürol Ağırbaş feat. Birsen Tezer & Hüsnü Arkan – Sevda Eskisi

Albüm: Bas Şarkıları 3 (2018) – Ada Müzik

Gürol Ağırbaş Bas Şarkıları 3’ü bir süre önce yayınlamıştı, albümün ilk klibi ise Birsen Tezer ve Hüsnü Arkan’ın sesinden dinlediğimiz Sevda Eskisi’ne geldi. Sözler Hüsnü Arkan’a müzik Gürol Ağırbaş’a ait. Sadece basa gönül verenler değil, her müziksever için arşivlik bir albüm.

Kerem Görsev – Mermaid

Albüm: After the Hurricane (2018) – Emre Grafson Müzik

Kerem Görsev’in 18. albümüymüş After The Hurricane! New York’ta kaydedilen albümde, besteleri Kerem Görsev’e ait parçaları trompette Terell Stafford, kontrbasta Peter Washington ve davulda Ferit Odman sese bürümüş. Mis.

Sordino – Routin’

Albüm: Routin’ (2018)

Aman sabahlar olmasın hissiyatında dört şarkılık bir mini albüm var karşımızda. Albümün arkasındaki isim ise Tuğrul Gültepe imiş.

Bölüm 4: Geçtiğimiz yılların (ve bu senenin) albümlerinden yeni kliplenenler

Tuğçe Şenoğul – Bıraktığın İzler

Albüm: Gölgelerine (2017)

Cayır cayır albüm, bence geçen senenin en iyilerinden, keza Bıraktığın İzler de müthiş parça, dilerim albümün tamamı ağır ağır kliplenir.

Ezgi Aktan – Hatırım Kalır

Albüm: Gece (2017) – Ada Müzik

Ara Dinkjian’ın bir bestesi, Ezgi Aktan’ın sözleri Hatırım Kalır adlı bu hisli şarkıyı oluşturuyor. Klip de Selçuk Demirci’nin elinden çıkmış. Bir of çektirmelik şarkılardan.

Burak Karakaş – Bitmez

Albüm: Sadece (2018) – Ada Müzik

Serinin önceki yazılarından birinde bu albümü duyurmuştum, ilk klip de Bitmez’e gelmiş. Mis gibi gitarlar, tatlı melodiler, ilk dinleyişte seveceğinizi düşündüğüm tatlı bir şarkı.

Tıpkı bir önceki yazıda olduğu gibi bu yazıda da beşinci bölüm yok, demek ki karşıma çıkan tüm işler artık ete kemiğe (yani görsele) bürünmüş gelmiş. Her yazının sonunda tekrar eden cümlelerimle sizlere veda ediyorum, ay ortasında buluşmak dileğiyle!

Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…

Serinin bir önceki yazısına tam buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Spotify veya YouTube’dan müzik dinlemeyi seviyorsanız o mecralarda oluşturduğum #KarşılaştığımMüzikler listelerini takip edebilirsiniz.

Karşılaştığım Müzikler: YouTube | Spotify