Karşılaştığım Müzikler 5

Geldik #KarşılaştığımMüzikler’in Kıyı Müzik’te yayımlanan 5. yazısına. İlk dört yazıda sadık kaldığım -ve umarım gelecekte de kalacağım- her iki haftada bir yeni yazı prensibini, geçtiğimiz 3 hafta sonunu farklı kentlerde geçirmem sebebiyle biraz esnettim, beklettiğim olduysa affola diyor, sizi hızlıca Mart ayında neler olduğuna birlikte göz atıp kulak kabartmaya davet ediyorum.

Bölüm 1: Karşılaştığım tekliler (tabii videolu veya görselli olanlar)

Deliler – Berkay Özideş

Her işiyle müzikal olarak farklı bir şeyler ortaya koyan ve böylece takipçilerini asla tembelleştirmeyen Berkay Özideş, yeni teklisi Deliler’i yine GTR etiketiyle yayınladı. Bol delilikli video ise yine neyse ki Damla Yolaç’ın elinden. Hatta dikkatli gözler fark edecektir klipteki delilerden biri Berkay’ın ve Damla’nın önceki işlerini takip edenlere hiç de yabancı gelmeyecek. Bir de şarkının “bomba ba ba ba bap ba bap ba” kısmı bana tatlı bir “Sade – Love Is Found” göndermesi gibi geldi, tabii bu durum tamamen benim hüsnü kuruntum da olabilir.

Hayal Köseoğlu – Yalandolan

Karanlık ve karizmatik bir şarkı ile karşı karşıyayız, işin altında KARE Müzikevi’nin imzası var.

Melis Güven – Hiç Olmuşsun

Ne güzel ki listemiz klişeden uzak işlerle başladı, Melis Güven’in de elektronik altyapılı Hiç Olmuşsun isimli bu teklisi sıradan bir iş değil, dinleyin, bence siz de seveceksiniz.

Alarga – Bu Şehrin Zaptiyesi

Uzun zaman olmuştu Alarga’dan bir şeyler duymayalı, Bir Şehrin Zaptiyesi ile karşılaşmak gerçekten de hoşuma gitti, müziklerini özlemişim.

Gider Gider – Akşamüstü Olurken

Bu güne kadar dinlediğim işleri arasında Akşamüstü Olurken bana kalırsa Gider Gider’in en oturaklı işi olmuş. Müzik, sözler, icrâ, düzenleme, görüntüler hepsi bu kez daha bir uyum içinde. Garaj Stüdyo çalışkan öğrenci olmaya devam ediyor.

Palmiyeler – Kalbim Seni Arar

Palmiyeler, tek bir şarkı ile karşıma çıkıyor bu kez ve Kalbim Seni Arar diyor. Ortaya koydukları ses ve tarz ile Türkiye’de kendilerine has bir yol izlemeye devam ediyorlar.

The Away Days – You Think You’re High

The Away Days ise enerji dolu bir tekli ile beliriyor ve artık alışmış olduğumuz kalitesini bir kere daha ortaya koyuyor bu mis gibi şarkıyla.

Yavuz Fırat – Anlatma Bana

Yavuz Fırat’ın ilk teklisi Anlatma Bana da klişe olmayan bir iş olarak listemize gayet güzel uyum sağlıyor. Sakin bir akustik-elektronik düzenleme ile ortaya çıkmış huzurlu bir şarkı dinliyoruz.

Bölüm 2: Sadece YouTube’a saklanmış güzellikler

MAGMA Filarmoni Korosu – Çanakkale Geçilmez

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde, bu destanın içinden hayatını hiçe sayan kahramanları ve askeri dehasıyla savaşa yön veren Mustafa Kemal’i çıkartmayı deneyenlere inat, tıpkı o kahramanlar gibi toprağa bağlı ve tıpkı Mustafa Kemal gibi ilerici ve çok sesli bir Çanakkale Türküsü düzenlemesi geliyor MAGMA’dan. Sevgili Masis Aram Gözbek’in şefliğinde Ahmed Adnan Saygun’un düzenlemesini seslendiren koristler, videoda da göreceğiniz gibi o gün o saatlerde yolu Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan geçenlerin kalplerine dokunmuş, gözlerini doldurmuşlar.

Ahmet Ali Arslan & Mustafa Selçuk Erarslan – Gözlerimdesin

Şimdi de Ahmet Ali Arslan’ın bana göre bu senenin en iyi albümlerinden biri olan Günaşığı albümünün lansmanına gidiyoruz ve Mustafa Selçuk Erarslan’ın zarif kemençe icrâsıyla birlikte Gözlerimdesin’i dinliyoruz.

Nilipek – Biz Bize Yeteriz | KİTAPÇI

Geçenlerde Twitter’da da yazdığım gibi, güzel dostum Nilipek güzel dostlarıyla “Biz Bize Yeteriz” diyor, ruhumuzun üstündeki tozları süpürüyor. Bu video aynı zamanda şayet henüz duymadıysanız KİTAPÇI adlı yeni bir müzik projesini de tanımanıza vesile olsun. Önceden Long Way From Home, Evden Uzakta ve Pürtelaş 3+1 ile tanıdığımız Levent Sevi bu kez KİTAPÇI adlı bir başka canlı performans serisi ile karşımızda. Şimdilik Nilipek’in yanı sıra birer şarkıları yayınlanan isimler Can Kazaz, Alike Places ve Ağaçkakan. Sırada kim bilir kimler var! Takip etmeniz tavsiyesiyle.

Ceyda Köybaşıoğlu & Evrencan Gündüz – Oyun Bitti

Evrencan Gündüz’ün bu bölüm konuğu Ceyda Köybaşıoğlu adlı bir hanımefendi. Kendisi gerek bas gerek ses icrâsıyla beni etkiledi, tabii şarkının güzel bir Sezen Aksu şarkısı olması da ortamdaki etkileyiciliği artırıyor.

Altın Gün – Kaymakamın Kızları, Goca Dünya, Şad Olup Gülmedim, Cemalım & Tatlı Dile Güler Yüze | KEXP

Tek kelimeyle mükemmel bir manzara, görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok, konuşmuyorum… (kaynak)

Batu Akdeniz – Knockin’ on Heavens Door

Ülkemizin en güçlü erkek solistlerinden Batu Akdeniz -videonun altında kendi de belirttiği gibi- dünyanın en çok yorumlanmış parçalarından birini yorumluyor, yumuşacık, sakin sakin. Bu video de yakında gelecek olan albümünün habercisiymiş, heyecanla bekliyorum.

Ece Barak – Seni Seviyorum

Ece Barak, Jehan Barbur’un en sevilen parçalarından birini güçlü sesiyle yorumluyor, Yiğit Avcı da kendisine tuşlarıyla güzel güzel eşlik ediyor.

Damla Pehlevan – Lâl | Groovypedia Studio Sessions

Damla Pehlevan, hayatımıza Sertab Erener ile girmiş bu güzel Sezen Aksu & Fahir Atakoğlu ortaklığını bossa nova tarzında yorumlayarak pek güzel bir işe imza atıyor. Bununla da yetinmiyor, Türkçe’den Fransızca’ya atlıyor ve yorumculuk çıtasını ulaşılması zor bir noktaya koyup yoluna devam ediyor.

Nova Norda – Palavra

Yakın zamanda tokat gibi iki tekli ile hayatımıza giren Nova Norda’nın üçüncü işi bir restorasyon. Chiosso Matteo’nun Fecri Ebcioğlu’nun sözleriyle yeniden aranje edilen ve Ajda Pekkan’ın ölümsüzleştirdiği Palavra’sı, bu kez Nova Norda’nın atarlı giderli rap eklemeleriyle 43 yılın yükünü sırtından atıp tekrar ayağa kalkıyor. Güzel iş.

Bölüm 3: Yeni çıkan canavar gibi albümler (tabii yine videolu veya görselli olanlar)

Derya Türkan & Sokratis Sinopoulos feat. Giorgos Manolakis – İzmir Aptalikos

Albüm: İstanbul’dan Mektup (2018) – Kalan

İki usta yıllardan sonra, yollardan sonra tekrar bir arada. Ege’nin, elmanın iki yarısını tam ortadan ayırdığını gösterircesine.

Cazzip Project – Spring Breeze

Albüm: Stories (2018) – TMC

Erhan Ertetik, Ertuğrul Biber ve Aslı Özer’in birlikte canavar gibi işler yaptıklarına kanıt niteliğinde bir proje ve bir albüm ile karşı karşıyayız.

Ekin Beril – Melek

Albüm: Melek (2018) – Pasaj & Garaj

YouTube’da gezinen biriyseniz ya da Türk müzik piyasasına ilgi duyuyorsunuz Ekin Beril ile muhtemelen çoktan karşılaşmışsınızdır, ama eğer karşılaşmadıysanız, acilen kendisi ve elektronik oyuncaklarıyla dolu dünyasına dahil olun!

Burak Karakaş & Jehan Barbur – Anlatamaz

Albüm: Sadece (2018) – Ada

Sakin bir besteci solist albümü ile karşı karşıyayız. Hoş şarkılardan oluşan Burak Karakaş’ın albümü, içine saklanmış Jehan Barbur gibi değerli isimler ile daha da hoşlaşıyor.

Cihan Mürtezaoğlu – Deli Zaman

Albüm: Deli Zaman (2018) – DokuzSekiz

Cihan Mürtezaoğlu 2016’da yayınladığı Bitsin Bu Delilik’ten sonraki ikinci uzunçaları Deli Zaman’ı taze taze piyasa sürdü, dertsizlere dert, mutlulara keder getirdi.

Bölüm 4: Geçtiğimiz yılların albümlerinden yeni kliplenenler

Şenay Lambaoğlu – Yolum Yok

Albüm: Başka Türlü Bir Şey (2015) – Sony Türkiye

Sözleri Füruğ Ferruhzad’a, bestesi Vedat Sakman’a ait, Can Cankaya’nın aranje ettiği bu güzel şarkıyı videolarını beğendiğim isimlerden Dağhan İş kliplendirmiş. Böylece hem görsel, hem işitsel bir güzellik çıkmış karşımıza.

Aslı Demirer – Bilirsin

Albüm: Dünyanın En Aşk Yeri (2015) – GTR

Yazıdaki ikinci Damla Yolaç klibi ise yine GTR Müzik etiketi taşıyor. Aslı Demirer’in 2015 çıkışlı Dünyanın En Aşk Yeri albümünden Bilirsin’in kliplenmesi 2018’e kısmetmiş.

Bölüm 5: Henüz bir videosu (veya görseli) olmayan işler

Bu bölümde iki canavar albümümüz var, ikisi de umarım yakında görsellenir, gelecek listelerde de tekrar yer alırlar. Her iki albüm de içlerinde güzel sürprizler barındırıyor, öyle tek bir şarkısı dinlenip geçilecek albümler değil, ona göre dikkatli dinleyin.

* Ediz Hafızoğlu – “Nazdrave” 13 (2018) – Kabak & Lin
* Feza – Kobro (2018) – Kala

Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…

Serinin bir önceki yazısına tam buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Spotify veya YouTube’dan müzik dinlemeyi seviyorsanız o mecralarda oluşturduğum #KarşılaştığımMüzikler listelerini takip edebilirsiniz.

#KarşılaştığımMüzikler: YouTube | Spotify

İki hafta sonra tekrar karşılaşıncaya dek şen ve esen kalın!